Naděžda Šišková a Lenka Holá převzaly cenu za přínos pro rozvoj právnické fakulty

Děkan Václav Stehlík předal laureátkám diplomy na zasedání Vědecké rady PF UP.
Foto: Eva Hrudníková
Čtvrtek 8. červenec 2021, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Cena Miroslava Liberdy udělovaná za mimořádný počin, dlouhodobý přínos pro rozvoj právnické fakulty a za šíření jejího dobrého jména má dvě nové laureátky. Děkan Václav Stehlík ocenil za rok 2020 Naděždu Šiškovou z katedry mezinárodního a evropského práva a Lenku Holou z katedry politologie a společenských věd. Diplomy jim předal na zasedání Vědecké rady PF UP.

Cena Miroslava Liberdy, která nese jméno prvního děkana obnovené právnické fakulty, je udělována od roku 2017. Návrh na ocenění může podávat každý zaměstnanec přímo děkanovi, který o ceně rozhodne. „Vybíral jsem z pěti navržených osobností, z nichž jsem vybral dvě kolegyně – Naděždu Šiškovou a Lenku Holou. Obě odvedly pro fakultu obrovský kus práce,“ uvedl Václav Stehlík, děkan PF UP.

Představení laureátek a předání diplomů bylo součástí online zasedání vědecké rady. Naděždě Šiškové děkan gratuloval na dálku, Lenka Holá si přišla pro cenu osobně do pracovny děkana. „Jsem velice rád, že obě působíte právě u nás. Cena má být poděkováním za to, co jste pro fakultu udělaly a děláte. Přeji vám hodně sil, zdraví a energie do další práce,“ pogratuloval laureátkám před členy vědecké rady děkan.

Naděžda Šišková, uznávaná odbornice na evropské právo, pracuje na fakultě již šestadvacet let. Po svém nástupu zakládala katedru mezinárodního a evropského práva, v jejímž čele stála téměř dvacet let. V současnosti vede Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva na PF UP. „Ceny si velice vážím nejen jako osobního ocenění, ale také s ohledem na to, že nese jméno našeho prvního děkana. Docenta Liberdu jsem osobně znala, v každém zaměstnanci viděl jeho potenciál, dokázal ho podpořit a rozvíjet. Tato cena je skvělou připomínkou jeho odkazu. Myslím, že by byl velice potěšen, kdyby viděl, jakým směrem se fakulta ubírá, jak se jí daří, že tu panuje atmosféra spolupráce a přátelství. Chci poděkovat vedení za nastavený směr a všem, kteří ji podporují a přispívají k jejímu rozvoji,“ řekla Naděžda Šišková.

Lenka Holá působí na katedře politologie a společenských věd PF UP osmým rokem. Dlouhodobě se věnuje mimosoudnímu řešení sporů. „Cenu Miroslava Liberdy přijímám s úctou a pokorou. Je pro mě potvrzením, že cesta mimosoudních metod, kterou jsem si před lety zvolila, byla správná. Je také oceněním odvahy vedení fakulty, když mě v roce 2013 do výuky studentů práva přijímalo. A současně symbolem moderních trendů a mezioborové spolupráce na právnické fakultě olomoucké univerzity podporovaných. Je pro mne závazkem do další tvořivé práce, na kterou se moc těším,“ reagovala Lenka Holá.

Cenu Miroslava Liberdy udělila právnická fakulta zatím čtyřem osobnostem. Prvními laureáty se v roce 2017 stali Ondrej Hamuľák a Martin Faix, oba z katedry evropského a mezinárodního práva, společně s vojenským analytikem Otakarem Foltýnem. V roce 2019 děkanka Zdenka Papoušková ocenila Lucii Madleňákovou z katedry správního práva a finančního práva za vytvoření koncepce a realizaci soutěže Mezinárodní středoškolský Moot Court.

Cenu Miroslava Liberdy mohou získat každoročně až tři osobnosti.

Laureátky Ceny Miroslava Liberdy

doc. et doc. JUDr. Naděžda Šišková, Ph.D.

Patří mezi vůbec první pedagogy, kteří na obnovené právnické fakultě počátkem 90. let začali působit. Po svém nástupu zakládala katedru mezinárodního a evropského práva, kterou vedla téměř dvacet let.

V letech 2007–2009 byla proděkankou pro mezinárodní vztahy, od roku 2015 je vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva.

Přes dvacet let je členkou Vědecké rady PF UP. Je garantkou studijního programu Evropská studia se zaměřením na evropské právo.

Předsedá České asociaci pro evropská studia, je členkou Americké asociace pro moderní evropská studia, Společnosti pro mezinárodní právo, poradní skupiny nositelů Jean Monnet Chair. Byla hodnotitelkou řady mezinárodních projektů – např. Horizont 2020 (2015, 1018, 1019), 6. Rámcového programu, 7. Rámcového programu.

Je autorkou více než 130 publikací vydaných v ČR a zahraničí. Čtyřikrát převzala Čestné uznání rektora UP pro autory monografií. Pro fakultu získala řadu projektů, včetně mezinárodních, a několikrát vedla mezinárodní výzkumné týmy.

Je zakladatelkou a šéfredaktorkou časopisu European Studies – The Review of European Law, Economics and Politics, který je zařazen do databáze Scopus.

UP ji v roce 2017 ocenila bronzovou medailí Za zásluhy o rozvoj UP.

doc. PhDr. Lenka Holá, Ph.D.

Působí na katedře politologie a společenských věd PF UP. Více než dvacet let se věnuje mimosoudnímu řešení sporů, a to jak z perspektivy akademické, tak praktické.

Od svého nástupu na fakultu zavedla několik nových předmětů jako Mimosoudní řešení sporů, Řešení konfliktů a mediace či Vyjednávání. Připravena k otevření je Mediační klinika.

Je členkou Akademického senátu PF UP.

Je také aktivní v oblasti vědecké. Je řešitelkou nebo spoluřešitelkou grantových projektů, autorkou řady odborných publikací. Dvakrát získala Čestné uznání rektora UP pro autory monografií. Je zakladatelkou a hlavní organizátorkou mezinárodní vědecké konference zaměřené na mediaci.

Má dvacetiletou praxi jako mediátorka v civilních i trestních sporech.

Je zakládající členkou Asociace mediátorů ČR, členkou Pracovní skupiny pro mediaci Ministerstva spravedlnosti ČR.

V roce 2019 byla uvedena do Síně slávy za zásluhy o rozvoj mediace u nás.