Nádvoří Zbrojnice přivítá operu Gusman

První strana původní partitury opery Gusman.
Foto: archiv OBS
Pátek 9. červenec 2021, 9:00 – Text: (map)

Festival Olomoucké barokní slavnosti využije pro své výjimečné představení prostory Univerzity Palackého. Světovou premiéru francouzské komické opery Gusman Antonína Rejchy uvede na nádvoří Tereziánské zbrojnice během tří večerů 15., 16., 17. července.

Pod uměleckým vedením houslistky Veroniky Manové se provedení opery Gusman zhostí rezidenční ansámbl Volantes Orchestra a plejáda vynikajících sólistů, jako například Roman a Tadeáš Hozovi, Dagmar Šašková, Václav Barth nebo Michal Marhold. Operu zahraje Volantes Orchestra v režii Tomáše Studeného a ve výpravě Sylvy Markové. V uvedené večery začne vždy ve 20.30 hod.

Antonín Rejcha byl již ve své době uznávaným skladatelem, hudebním teoretikem a zejména pedagogem, profesorem na pařížské konzervatoři, kde vychoval další generace skladatelů. Za své úspěchy byl jako první rodilý Čech dokonce zvolen členem Francouzské akademie krásných umění. Jednoaktovou komickou operu Gusman de Alfarache (Guzmán z Alfarache) začal komponovat v roce 1816. Její jednotlivé postavy vytvořil doslova na míru členům divadla Feydeau, které se na typický francouzský žánr komické opery specializovalo.

„Nevíme, zda právě tato skutečnost přispěla k zamítnutí opery plánovaným představitelem titulní role, Jean-Blaisem Martinem, jak si Rejcha stěžuje ve svém životopise. Hlasová charakteristika tohoto slavného pěvce včetně jeho velkého rozsahu, zřejmě vedla k definitivnímu odložení opery i pro jiná divadla. Své premiéry se tak dílo dočká až nyní, s odstupem více než dvou set let,“ uvedla muzikoložka Jana Franková.

Právě Jana Franková a Veronika Manová (umělecká vedoucí souboru Volantes Orchestra) ve spolupráci s režisérem Tomášem Studeným stojí za novodobou rekonstrukcí tohoto díla.

„S ohledem na dochované prameny jsme pro uvedení Gusmana na českou scénu museli provést detailní rekonstrukci. Zmíněný Rejchův rukopis partitury totiž neobsahuje kompletní zpěvní čísla. Původní libreto opery se sice nedochovalo, podařilo se nám však nalézt jeho přepracovanou verzi,“ doplnila Jana Franková.

Podle muzikoložky autoři libreta po zamítnutí kusu v divadle Feydeau text přepsali do podoby dvouaktové vaudevillové komedie, tedy mluvené komedie se zpěvními čísly zpívanými na známé melodie. Takto upravené dílo mělo premiéru 22. října 1816 v pařížském Théâtre du vaudeville, z něhož se již tištěné libreto dochovalo. Pro potřeby provedení před českým publikem byly mluvené texty přeloženy z francouzštiny – i zde bylo nutné provést drobné úpravy.

Příběh titulního hrdiny opery Guzmána vychází z oblíbeného španělského pikareskního románu Matea Alemána z konce 16. století. Autoři libreta Eugène Scribe a Jean-Henri Dupin se však četnými peripetiemi hlavního protagonisty nechali inspirovat jen okrajově. Zůstala hlavní myšlenka postavy pícara, tedy šibala, který si ví vždy rady a trestá bezpráví. Guzmán se vrací se svým přítelem do rodného Toleda, aby získal zpět upřené dědictví a setkal se se svojí láskou z mládí Lucií.

Více o Olomouckých barokních slavnostech ZDE. O opeře Gusman najdete informace ZDE.