Nanokatalyzátory přispějí k ochraně životního prostředí, věří Paolo Fornasiero

Profesor Paolo Fornasiero z Univerzity v Terstu.
Foto: Martina Šaradínová
Úterý 17. říjen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Široké spektrum možností pro využití nanokatalyzátorů představil v pondělí v aule přírodovědecké fakulty světově uznávaný odborník na materiálovou chemii Paolo Fornasiero z Univerzity v Terstu. Během své první návštěvy Olomouce přednášel v rámci Rudolf Zahradník Lecture Series a navštíví i Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), s nímž před nedávnem zahájil spolupráci.

„Snažil jsem se v přednášce definovat ty nejvýznamnější výzvy, které před sebou lidstvo má, a naznačit možnou roli nanokatalyzátorů při jejich řešení. Ať už se jedná o produkci udržitelné energie, náhrady stávajících zdrojů energie, globální oteplování a další environmentální aspekty. Věřím, že právě nanokatalýza může v tomto hrát klíčovou roli,“ uvedl krátce po přednášce vědec, který se zaměřuje zejména na design a vývoj multifunkčních nanosystémů oxidů kovů pro jejich aplikaci v energetice, heterogenní katalýze a životním prostředí.

Nanokatalyzátory by podle něj mohly v brzké době zamezit například nepříznivým dopadům na životní prostředí, které jsou spojeny s uvolňováním metanu z elektráren, průmyslových podniků či automobilů. „Tento problém je podle mého názoru velmi dobře řešitelný pomocí nanokatalyzátorů, které pracují při nízkých teplotách a za běžných podmínek,“ nastínil jednu z perspektiv profesor Fornasiero. Záznam celé jeho přednášky bude v dohledné době dostupný na webu RCPTM.

Výzkum profesora Fornasiera má celou řadu styčných bodů s výzkumem v RCPTM. Ve vědeckém centru pracuje katalytická skupina a velmi intenzivně se zde rozšiřuje i příbuzná oblast elektrokatalýzy a fotoelektrochemie.

„Z přednášky mám velmi dobrý dojem. Teprve až během ní jsem si uvědomil, jak komplementární je výzkum profesora Fornasiera ve vztahu k naší vědecké práci. Spousta věcí, které dělá v oblasti udržitelné energie a významných reakcí pro životní prostředí, je přenositelných do procesů, jež studujeme my v Olomouci,“ uvedl generální ředitel RCPTM Radek Zbořil, který přednáškový cyklus zaštiťuje.

Profesor Fornasiero se s olomouckými kolegy před nedávnem dohodl na spolupráci zejména při vývoji nových hybridních nanostruktur, které najdou uplatnění jako vysoce aktivní katalyzátory při výrobě vodíku fotoelektrochemickým a elektrokatalytickým štěpením vody. „Jsem rád, že se podrobně seznámím s krásnou vědou v RCPTM, kterou znám zatím jen z literatury. Užívám si zdejší pohostinnosti a těším se na prohlídku vědeckého centra,“ uvedl Fornasiero, který v tomto týdnu bude přednášet také na mezinárodní konferenci Nanocon v Brně.