Národní kolo filozofické soutěže Nebojme se myslet má své vítěze

Nejlepší esej napsali v národním kole filozofické soutěže Nebojme se myslet Ronja Drahanská (na snímku) a Jan Klimeš.
Fotogalerie: Jakub Čermák
Pátek 10. březen 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Ronja Drahanská z Gymnázia Olomouc – Hejčín a Jan Klimeš z Karlínského gymnázia napsali nejlepší esej ve filozofické soutěži Nebojme se myslet. Získali tak nominaci k účasti na Mezinárodní filozofické olympiádě, která se uskuteční v Řecku. Národní kolo této soutěže pravidelně pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého.

Prostřednictvím filozofické soutěže Nebojme se myslet se filozofická fakulta snaží už třináct let přispívat k rozvoji kritického myšlení studentů třetích, a především závěrečných ročníků středoškolského studia. Letos se národního kola této soutěže zúčastnilo sto osmnáct studentů.

„Jsem moc rád, že se do letošního ročníku soutěže přihlásilo poměrně velké množství studentů a že po dvouleté covidové pauze, kdy soutěž probíhala online, přijeli do Olomouce osobně. Mám i radost z úrovně prací. Ukázalo se, že většina soutěžících je schopna napsat bez přípravy, během devadesáti minut, souvislý, koherentní text, který má nosnou myšlenku, mnohdy i originální. Dnes se cení i to, že jej umí napsat rukou, na papír, bez jakýchkoli elektronických pomůcek a internetu,“ uvedl garant soutěže Tomáš Nejeschleba, vedoucí katedry filozofie FF UP.

První části národního kola soutěže se v prostorách fakulty zúčastnilo sto osm soutěžících z celé České republiky. Jejich úkolem bylo vytvořit filozofický text ve formě úvahy na jedno ze čtyř témat, která byla zveřejněna až přímo na soutěži. Odevzdané eseje poté anonymně hodnotili dva odborníci z katedry filozofie FF UP. Posuzovali provázanost s tématem (citátem), filozofické porozumění, argumentaci, koherenci i originalitu práce. Autoři dvaceti nejlepších prací pak získali ceny a mohli se zúčastnit druhého kola soutěže. V něm studenti psali také esej, ovšem jejich práce komise hodnotila i podle toho, do jaké míry se byli schopni vyjádřit v cizím jazyce.

Z dvaceti prací vyšly v samém závěru vítězně eseje Ronjy Drahanské z Gymnázia Olomouc – Hejčín a Jana Klimeše z Karlínského gymnázia, kteří kromě hodnotné ceny získali za svou filozofickou úvahu i možnost zúčastnit se květnové Mezinárodní filozofické olympiády (IPO) v řecké Olympii.