Návrat Allena Ginsberga

Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pondělí 27. listopad 2023, 13:59

V listopadu jsme oslavili třicáté výročí návštěvy Allena Ginsberga v Olomouci, kam přijel na popud tehdejšího rektora, nedávno zesnulého profesora Josefa Jařaba. Byla to Ginsbergova druhá návštěva Univerzity Palackého, poprvé ji zásluhou prof. Jařaba navštívil v květnu 1990. Do České republiky zavítal v roce 1993 již potřetí, při první návštěvě v roce 1965 byl v Praze slavně zvolen králem Majálesu a následně deportován.

Z Ginsbergovy první návštěvy Prahy existuje mnoho záznamů, on sám svou návštěvu zvěčnil v básni „Král Majáles“. Při své druhé návštěvě Olomouce, která se uskutečnila krátce po sametové revoluci, zavítal na půdu univerzity a předčítal své básně v Divadle hudby. Zlatými hřeby jeho třetí cesty do Olomouce bylo čtení s performancí na Slovanském gymnáziu a návštěva legendární Ponorky, kde mimo jiné rozdával autogramy ve formě krátkých básní. Záznam ze čtení na gymnáziu je dostupný na YouTube.

Třicetileté výročí návštěvy připomněla vzpomínková akce, která se uskutečnila 21. listopadu v 17 hodin v Americkém centru. Událost pořádali Lukáš Merz a Matthew Sweeney, který vzpomínkovou akci uvedl, přednesl pár básní a účastníkům promítl krátký dokument režiséra Petra Slavíka o Ginsbergově návštěvě z roku 1993.

Na události zazněly překlady Ginsbergových básní, které recitovali studenti navazujícího magisterského studia tlumočení a překladu na katedře anglistiky a amerikanistiky FF UP. Básně „Sunflower Sutra“ (Slunečnicová sútra) a „America“ (Ameriko) v překladu Jana Zábrany recitoval Petr Uram, následně se Matthew Sweeney a Maxie Ivanová střídali ve čtení anglických originálů a autorských překladů básní „Milarepa Taste“ (Nádech Milarepy), „Kiss Ass“ (Vlezdoprdelství) a „C‘mon Pigs Of Western Civilization Eat More Grease“ (Žerte víc tuku, vy zápaďácký prasata). Kapacita akce byla zcela naplněna a návštěvníci si užili nejen recitaci, ale i diskuzi, která následovala. Pro zájemce se chystá repríza v češtině, další informace budou zveřejněny na stránkách Amerického centra.

I když se akce uskutečnila bez profesora Jařaba, stále byla jeho přítomnost patrná. Večer provázela mini-výstava jeho osobní sbírky knih s věnováním od Ginsberga, ke konci zazněla i báseň „Pro Allena“, kterou profesor napsal v roce 1997 po smrti svého drahého přítele.

David Livingstone, katedra anglistiky a amerikanistiky FF UP,  překlad Maxie Ivanová