Nederlandistika připomíná výročí narození J. A. Komenského

Dvě jubilea připomíná expozice Jan Amos Komenský a Nizozemsko.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pátek 10. listopad 2017, 7:45 – Text: Milada Hronová

Hned dvě výročí si na Univerzitě Palackého připomínají nederlandisté: 425 let od narození J. A. Komenského a 345 let od vydání prvního nizozemského překladu jeho díla Vestibulum. Při této příležitosti připravili ve vstupních prostorách katedry nederlandistiky novou expozici.

„Kulaté výročí narození Komenského jsme si připomněli na jaře tohoto roku, počátkem příštího roku slavíme jubileum vztahující se k vydání nizozemského překladu díla Vestibulum, které - stejně jako mnoho jiných jeho děl - vyšlo původně v latině. Význam J. A. Komenského, velkého Čecha, který je úzce spojen s Nizozemskem, připomíná ne náhodou i název Asociace středoevropských nederlandistů – Comenius, která byla založena v roce 1995 právě v Olomouci,“ řekl Wilken Engelbrecht, vedoucí katedry nederlandistiky filozofické fakulty.  Vernisáže expozice se zúčastnila mimo jiné i Agata Kowalska-Szubert, členka výboru této asociace.

Výstava s názvem Jan Amos Komenský a Nizozemsko připomíná osobnost nejznámějšího českého filozofa, který posledních 14 let svého života strávil v Amsterodamu. Tam byl hostem bohaté rodiny De Geerů, majitelů tehdy největší nizozemské zbrojovky.

Na výstavě jsou bannery, které katedře půjčilo Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze, knihy a další materiály.

Expozice bude přístupná do přístupná do 15. prosince.

Zpět