Nejlepší pedagogové. Filozofická fakulta předala ocenění

Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 16. prosinec 2021, 8:07 – Text: (map)

Přechod z běžné prezenční výuky do online formy a výuka s respektem vůči epidemiologickým opatřením. To je fenomén covidové doby, s nímž se museli vyrovnat nejen studenti, ale i vyučující. I tento komentář byl často slyšet ve studentských evaluacích posledních dvou let, z nichž vyšel seznam excelentních pedagogů filozofické fakulty. Laureáti Ceny za nejlepší pedagogický výkon si ocenění převzali v aule fakulty.

Výsledky soutěže vycházejí z každoročních studentských evaluací, které jsou rozděleny do tří kategorií podle zastoupení oborů na fakultě. V kategorii Filologie jde o jazyky, v kategorii Humanitní vědy o obory filozofie, historie, judaistika a uměnovědy, a v kategorii Sociální vědy o obory andragogika, ekonomie, kulturní antropologie, politologie, psychologie, sociální práce, sociologie, řízení vzdělávacích institucí nebo žurnalistika. Za rok 2019 byla navíc udělena i cena za inovativní projekty zaměřené na výuku.

„Ceny si velmi vážím. Stejně tak si ale vážím všech evaluací od studentů, které dostanu. I těch, které nechválí, ale obsahují zpětnou vazbu, ze které se můžu nějak konkrétně nebo obecně poučit. Studentské hodnocení je pro mě, asi jako pro většinu kolegů, velmi motivující. Naslouchat studentům se ale snažím i při výuce. Samozřejmě v seminářích, kdy společně rozebíráme různá témata nebo cvičení, ale v rámci možností i na přednáškách. Je pro mě potěšující, že skoro vždy se vynoří dobré nápady a originální myšlenky,“ uvedl laureát ceny Václav Jonáš Podlipský z katedry anglistiky a amerikanistiky. Ocenění v podobě diplomu a dárkového poukazu do UPointu převzal z rukou děkana fakulty Zdeňka Pechala a proděkana pro studijní a sociální záležitosti Miroslava Dopity.

Z ocenění vyjádřila upřímnou radost i Eva Skříčková z Centra jazykového vzdělávání, která přednáší italský jazyk a kulturu. „Jsem moc ráda, že si vedení filozofické fakulty váží práce svých pedagogů. Cením si toho obzvláště v této těžké době, kdy se všichni učíme. Museli jsme přehodnotit své postupy, motivovat studenty, aby měli chuť se učit na dálku. Cenu vnímám i jako ocenění svých studentů. Bez nich bych ji totiž neobdržela,“ řekla. Zpětnou vazbu od studentů vnímá jako hnací motor a zároveň důkaz, že její úsilí má smysl.

Podobně vnímá ocenění i Jana Engelbrechtová z katedry historie, pro níž je tato cena důležitým povzbuzením do další práce. "Je to pro mne pozitivní zpětná vazba od studentů. Jsem ráda, že jim přináším něco, co je zajímá, a že moji výuku přijímají kladně," řekla.

Cena za nejlepší pedagogický výkon se na Filozofické fakultě UP uděluje od roku 2015. Do roku 2019 se udělovala za kalendářní rok, nyní za rok akademický. Je určena všem pedagogům na FF UP za excelentní pedagogickou činnost. Navrhovat svého oblíbeného vyučujícího mohou pravidelně posluchači prezenční i kombinované formy studia. Vyhlášení dvou posledních ročníků se uskutečnilo až nyní s ohledem na epidemiologická opatření.

Cena za nejlepší pedagogický výkon za rok 2019

Filologie: Mgr. Václav Jonáš Podlipský, Ph.D., katedra anglistiky a amerikanistiky. Mgr. Eva Skříčková, Ph.D., Centrum jazykového vzdělávání. PhDr. Milena Machalová, katedra slavistiky.

Humanitní vědy: Mgr. et Mgr. Jana Jedličková Ph.D., katedra divadelních a filmových studií. Doc. Mgr. Luboš Ptáček, Ph.D., katedra divadelních a filmových studií. Mgr. Pavlína Kalábková, Ph.D., katedra historie.

Sociální vědy: Mgr. Lucie Viktorová, Ph.D., katedra psychologie. MUDr. PhDr. Miroslav Orel, Ph.D., katedra psychologie. Mgr. Ondřej Kročil, Ph.D., katedra aplikované ekonomie.

Cena pro projekty zaměřené na inovaci výuky v rámci Fondu rozvoje UP

Kolektiv pedagogů katedry psychologie za vybudování a inovaci kabinetu psychodiagnostických metod, díky kterému mají vyučující a studenti psychologie přístup k pravděpodobně nejrozsáhlejšímu, nejkompletnějšímu a nejaktuálnějšímu souboru psychodiagnostických nástrojů v ČR, které mohou využívat nejen při výuce, ale i při přípravě kvalifikačních prací. (Doc. PhDr. Radko Obereignerů, Ph.D., a kol.).

Mgr. Sabine Voda Eschgfäller, Dr., a její tým, za inovaci předmětu Dánština, sepsání skript a dalších didaktických materiálů, spojenou s úspěšnou propagací tohoto menšího jazyka mezi studenty.

Mgr. Sylva Martinásková, Ph.D., za dobře promyšlenou inovaci předmětu Klasická japonská literatura, se skvěle propojenými výukovými materiály rozmanitého typu.

Cena za nejlepší pedagogický výkon za akademický rok 2020/2021

Filologie: PhDr. Barbara Pokorná, Ph.D., Centrum jazykového vzdělávání, katedra klasické filologie. Petra Sváková, M. A., katedra asijských studií. PhDr. Jiří Nový, Ph.D., Centrum jazykového vzdělávání.

Humanitní vědy: Mgr. Jana Engelbrechtová, Ph.D., katedra historie. Doc. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D., katedra dějin umění. Prof. PhDr. Tatjana Lazorčáková, Ph.D., katedra divadelních a filmových studií.

Sociální vědy: Mgr. Hana Bartoňková, Ph.D., katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie. Mgr. Lucie Viktorová, Ph.D., katedra psychologie. PhDr. Veronika Gigalová, Ph.D., katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie.