Nejlepší trenéři házené se vzdělávali na fakultě tělesné kultury

Claude Karcher na školení Master Coach.
Foto: Martin Višňa
čtvrtek 22. listopad 2018, 14:00 – Text: Martin Višňa

Fakulta tělesné kultury se organizačně podílí na národním kurzu nejvyšší evropské trenérské licence v házené zvané Master Coach. Za výukovou částí se čtyřicítka trenérů házené z České republiky a Slovenska sjela do Olomouce v uplynulých dnech, po Novém roce je ještě čekají závěrečné zkoušky.

„Master Coach je nejvyšší mezinárodní trenérská profesionální licence v Evropě, která bude od roku 2020 povinná u všech trenérů reprezentací či družstev, která budou hrát evropské soutěže. Pro českou házenou je přitom úspěch už to, že se nám podařilo uspořádat pro české a slovenské trenéry tento národní kurz, protože jinak školení pořádá samotná Evropská házenkářská federace nebo největší národní svazy,“ uvedl Jan Bělka z katedry sportu, který je zároveň předsedou trenérsko-metodické komise Českého svazu házené.

Podle něj je u nás zatím jen asi patnáct trenérů, kteří tuto kvalifikaci mají. Další přibudou po absolvování národního kurzu. Účastníků je na čtyřicet, mezi nimi například i Jan Filip, který v minulé sezoně dovedl mužskou reprezentaci na šesté místo na mistrovství Evropy, dále také trenéři dorosteneckých a juniorských výběrů nebo regionálních házenkářských center.

Národní kurz se konal v průběhu celého roku 2018, rozdělen do čtyř bloků. Fakulta tělesné kultury se organizačně postarala o blok poslední. V prostorách Aplikačního centra BALUO účastníci absolvovali teoretické i praktické lekce věnované zátěžové diagnostice hráčů, mentální hygieně trenéra nebo novinkám v kondiční přípravě házenkářů, kterými je provedli přímo vyučující z fakulty.

Speciálním zahraničním hostem pak byl Claude Karcher z University of Strasbourg, který se věnoval tréninku rychlosti, síly a vytrvalosti. „Propojuje teorii s praxí, je vědec a zároveň trénuje jeden mužský tým v druhé nejvyšší francouzské soutěži. Spolupracoval mimo jiné s Martinem Buchheitem, který je jedním z top vědců v oblasti sportovního tréninku a který nyní dělá kondičního trenéra u fotbalového Paris Saint Germain,“ představil hosta Bělka.

Účastníky kurzu čeká k získání kvalifikace Master Coach ještě poslední krok, závěrečné zkoušky. Ty budou začátkem příštího roku skládat také na fakultě tělesné kultury.

„Pro naši fakultu je tento kurz významnou událostí. Od doby profesionální fotbalové UEFA licence před desetiletím jde o nejvyšší trenérskou kvalifikaci, na které se podílíme,“ doplnil proděkan pro rozvoj a vnější vztahy Pavel Háp.