Nejlepším Právníkem ze střední se stal gymnazista ze Znojma

Soutěž měla dvě kola. Kvůli epidemii se obě konala online. Repro: PF UP
Pátek 23. červenec 2021, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Soutěž Právník ze střední má za sebou úspěšný premiérový ročník. Právnická fakulta jej připravila pro studenty středních škol, včetně svých pěti fakultních. Vyřešit zadanou konkrétní situaci za pomoci právní argumentace, projít písemným a ústním kolem se nejlépe podařilo gymnazistovi Jakubu Kroutilovi ze Znojma.

Organizátoři si od soutěže slibovali především zvýšení zájmu studentů středních škol o právo, a to nejen ve smyslu možného studia. „Soutěží chceme upozornit na význam práva ve společnosti a motivovat studenty k zájmu o právo, protože je bude v jejich životě významně ovlivňovat. Samozřejmě pokud je právě soutěž a účast v ní naláká ke studia práva, budeme jen rádi,“ vysvětlila Renáta Šínová, proděkanka pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost.

Přihlásit se mohli jednotlivci, nebo týmy v maximálním počtu dvou soutěžících. O první ročník projevilo zájem 24 studentů ze středních škol napříč republikou i ze Slovenska. Vybrat si mohli ze tří konkrétních zadání. Řešit mohli práva a povinnosti rozvádějících se rodičů k nezletilému dítěti, platební rozkaz na zaplacení pokuty za jízdu načerno nebo nezaplacení za letní brigádu. Drtivá většina soutěžících si vybrala rodinněprávní tématiku. Nejprve psali písemná podání a následně je komentovali a rozebírali v online ústním kole. „Výkony soutěžících byly výborné, smekáme klobouk před všemi mladými lidmi, kteří se do soutěže přihlásili. Jejich příprava byla s přihlédnutím k jejich věku obdivuhodná. Vybrat vítěze nebylo vůbec snadné, protože soutěžící do svých podání vkládali přesně podle našich očekávání a cílů i své životní zkušenosti,“ zhodnotila Renáta Šínová, která usedla v porotě společně s Maxim Tomoszkem, proděkanem pro studijní záležitosti, Danielem Pospíšilem z oddělení komunikace a vnějších vztahů a doktorandkou Radkou Zálešákovou.

Porotu nakonec nejvíc zaujal výkon znojemského gymnazisty Jakuba Kroutila, druhé místo obsadila Daniela Tůmová, studentka Gymnázia a Letecké střední odborné školy v Moravské Třebové, třetí příčku vybojovala Karolína Pěšalová z Gymnázia Kladno. Všem ostatním účastníkům porota udělila čestné čtvrté místo. „Děkuji fakultě za příležitost vyzkoušet si právní argumentaci a rozšíření vědomostí,“ uvedl vítěz Jakub Kroutil, kterého za dva roky čeká maturita a zvažuje studium práv. Ocenil by vyhlášení dalšího ročníku či podobné soutěže. „Byla to jedna z mála příležitostí, kdy jsem mohl využít svůj zájem o společenské vědy. Podobných aktivit je v porovnání například s přírodními vědami bohužel pomálu.“

Fakulta by ráda v organizování Právníka ze střední pokračovala. „První ročník byl i pro nás zajímavou zkušeností. Máme několik podnětů a nápadů, jak soutěž do budoucna vylepšit,“ dodala proděkanka Renáta Šínová a připomněla, že fakulta již několik let úspěšně organizuje také soutěž Mezinárodní středoškolský Moot Court.

Všichni účastníci Právníka ze střední obdrží od fakulty diplomy o účasti, tři nejlepší pak hodnotné ceny.