Nejlepším studentem loňského prvního ročníku medicíny je Martin Richnavský

Stipendium Josefíny Napravilové převzal letos student Martin Richnavský.
Foto: Velena Mazochová
pátek 5. říjen 2018, 14:00 – Text: Velena Mazochová

Stipendium Josefíny Napravilové za uplynulý akademický rok obdržel student prvního ročníku Všeobecného lékařství Martin Richnavský. Ocenění za vynikající studijní výsledky získali i posluchači anglických studijních programů General Medicine a Dentistry Avia Cohen a Adam Maciej Bilski. 

Diplomy a blahopřání přijali nejlepší studenti prvních ročníků už tradičně v úvodu prvního zasedání senátu LF v novém akademickém roce. Mimořádné stipendium z odkazu mecenášky Josefíny Napravilové spojené s odměnou dvacet tisíc převzal letošní vítěz z rukou děkana Milana Koláře. „Srdečně gratuluji a přeji vám, aby vás tyto krásné výsledky provázely po celou dobu studia,“ popřál děkan. 

Ocenění získal loňský „prvák“ díky studijnímu průměru 1,0. Jak přiznal, náročnému studiu věnoval většinu svého času. „Bylo to neuvěřitelně těžké, myslel jsem si, že v životě nedokážu zvládnout tak obrovské množství učiva, ale podařilo se to.  Nejtěžší bylo najít si na učení nějaký systém, prostě naučit se, jak se učit. Když člověk takový systém najde, pak už to jde líp a jednodušeji,“ vysvětlil Martin Richnavský. 

Stipendium Josefíny Napravilové rozděluje fakulta od roku 2009 z daru mecenášky, která před lety věnovala své finanční prostředky čtyřem lékařským fakultám. Díky tomu fakulta každoročně odměňuje kromě nejlepšího studenta prvního ročníku také nejlepšího absolventa nebo absolventku částkou třiceti tisíc. Letos si je při závěrečné slavnostní promoci převzali absolventka Všeobecného lékařství Táňa Kuchařová a novopečený zubní lékař Michal Gažo.

Od roku 2015 fakulta oceňuje také nejlepší posluchače anglických studijních programů. Jako nejlepší studentka prvního ročníku General Medicine si pamětní diplom odnesla Avia Cohen z Izraele, která minulý rok ukončila s excelentním studijním průměrem 1,19.

Ve studijním programu Dentistry byl nejúspěšnější Adam Maciej Bilski z Polska s průměrem 1,47. „Máme velkou radost, že můžeme ocenit i studenty, kteří jsou pokladem našich anglických studijních programů,“ doplnil proděkan Jiří Ehrmann svou a děkanovu gratulaci.