Noc vědců letos ovládne fenomén času

Grafika: Noc vědců
Neděle 18. duben 2021, 8:00 – Text: (red)

Největší akce popularizující vědu po západu slunce se letos uskuteční ve dvou desítkách českých měst v pátek 24. září. Stejně jako v loňském roce se česká Noc vědců opět objeví na prestižní mapě pořadatelů European Researches' Night. Nadto s atraktivním tématem, jímž je „čas“. Pestrý program nabídne i Olomouc, kde je garantem akce Univerzita Palackého ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc nebo s Pevností poznání.

Už podruhé za sebou se koordinátorům celorepublikové Noci vědců z VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity podařilo získat prestižní grant European Resarchers' Night ve výzvě H2020-MSCA-NIGHT-2021. „Loňské získání projektu nám pro letošek dalo velký závazek vůči všem organizátorům. Opravdu jsme si přáli znovu uspět. Museli jsme pro získání projektu vynaložit velké úsilí, receptem k úspěchu byla ale jednoznačně společná energie a práce celého týmu Noci vědců, především pak našeho oddělení mezinárodních projektů,“ popisuje cestu k získání projektu Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Pro zapojené subjekty, včetně Univerzity Palackého, je úspěch nejen závazkem, ale také možností, jak program ještě více zatraktivnit. Ten by měl mít v letošním roce vzhledem k epidemické situaci hybridní formu. „Loňská zkušenost nás utvrdila v tom, že jsme s to připravit atraktivní program i v online podobě, přesto bychom rádi návštěvníkům na podzim nabídli i dílčí programové části v kontaktní podobě,“ upřesňuje Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP, který olomouckou Noc vědců čtvrtým rokem koordinuje.

Termínově popularizační akce připadá na poslední zářijový pátek, tedy 24. září, a to v celé Evropě. Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je pak každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je čas. „Čas není jenom fyzikální veličina, naopak vybízí k velké představivosti. Můžeme se bavit o čase ve spojitosti s životní změnou, s vývojem technologií nebo s lékařstvím. O poločase rozpadu ve smyslu úvahy nad společností nebo likvidací odpadů,“ zamýšlí se nad pojetím Petra Čubíková, koordinátorka Noci vědců za Ostravskou univerzitu. „Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu,“ zvou pořadatelé Noci vědců.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.