Noste krabice! Budeme opakovat happening z roku 1989

Zeď z krabic se bude před právnickou fakultou stavět v týdnu od 18. listopadu. Repro: UP
Středa 13. listopad 2019, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Jako připomenutí a oslavu 30. výročí sametové revoluce zopakuje právnická fakulta povedený happening z roku 1989. Mezi svými budovami hodlá s přispěním studentů, zaměstnanců univerzity, ale i veřejnosti, postavit znovu krabicovou zeď se vzkazy. Hlavní část happeningu, nazvaného Sametová rekonstrukce, se uskuteční v pondělí 18. listopadu. Krabice ale bude možné do zdi přidávat celý následující týden. Na organizaci se podílí Univerzita Palackého, studenti napříč fakultami a statutární město Olomouc. A aby bylo z čeho stavět, vyhlásili už nyní organizátoři sbírku krabic.

Zeď z papírových krabic skládali lidé na podzim 1989 jako bariéru kolem tehdejšího sídla okresního výboru KSČ na Envelopě. Byla to jedna z forem, jak se Olomoučané vypořádávali s nesvobodným režimem. Paradoxem je, že právě budovy po desetiletí obávané komunistické strany, se staly v roce 1991 sídlem znovuobnovené právnické fakulty, jejímž posláním je podporovat hodnoty svobody, demokracie a občanské společnosti. Velkou zásluhu na tom měl Josef Jařab, první polistopadový rektor Univerzity Palackého. „Věděl jsem, že získat tyto objekty bude pro univerzitu zásadní. Přetahoval jsem se o ně s fakultní nemocnicí i s několika soukromými institucemi,“ vzpomněl Josef Jařab, který u Sametové rekonstrukce nebude chybět.

Krabicová zeď se začne u právnické fakulty stavět v pondělí 18. listopadu v deset hodin dopoledne. „Krabici se svým heslem bude moci přidat do zdi kdokoli – naši studenti, zaměstnanci, akademická obec univerzity. Vyzýváme tímto také občany Olomouce i blízkého či dalekého okolí, aby se na stavbě zdi podíleli. Pětidenním happeningem bychom chtěli poděkovat všem, kteří stavěli zeď a šli do stávky za demokratické hodnoty před třiceti lety, a také těm, kteří se zasazují o právní stát v dnešní době,“ řekla Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty.

První den Sametové rekonstrukce budou krabice zájemcům k dispozici ve speciálním stanu před fakultou, kde si je budou moci výtvarně dotvořit. Organizátoři připravují také hudební program, drobné občerstvení nebo tematické projekce. V dalších dnech už se bude stavět „neorganizovaně“ a jen z krabic, které si každý přinese. Stavět se bude do pátku 22. listopadu.

A aby bylo z čeho stavět, vyhlásili pořadatelé už nyní sbírku krabic. Kartonové krabice je možné nosit celý tento týden na vrátnici budovy A právnické fakulty nebo na vrátnici Zbrojnice.

Stavbu krabicové zdi v okolí právnické fakulty doprovodí výstava fotografií Jindřicha Štreita. Na dvacet jeho snímku z cyklu Abnormalizace, zpracovaných na velkoformátových plachtách, ozdobí plot, který odděluje dostavbu fakulty. Štreitovy snímky ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století výstižně charakterizují tehdejší dobu.

Sbírka stavebního materiálu – krabic (uzavíratelné krabice, různých velikostí, ideálně bez nápisů)

11.-15. 11. | vrátnice budovy A právnické fakulty, vrátnice Zbrojnice

SAMETOVÁ REKONSTRUKCE | venkovní prostory mezi budovami PF UP

zahájení pondělí 18. 11. | 10.00-18.00

10:00 slavnostní zahájení

10:30 položení základního kamene (prvních "čestných" krabic) zdi

10:00-17:00 výtvarné dílny Chaoscompany.art, workshop listopadových hesel, malování na krabice a stavba zdi

15:00 písničkář René Planka s písněmi Karla Kryla, Vlasty Redla, Karla Plíhala či Vladimíra Merty

16:00 zpěvačka Radka Dušková s písněmi Marty Kubišové

17:30 tagtool a tematická živá projekce na budovu PF (by T762)

Na místě teplé nápoje (i punč) a drobné občerstvení, chill out zóna a upomínkové předměty pro malé i velké.

19.-22. 11.

spontánní stavba krabicové zdi

Od 18. 11. do poloviny prosince výstava fotografií Jinřicha Štreita.