Nová kniha Kamily Holáskové nabízí lidské příběhy

Repro: Žurnál UP
úterý 12. prosinec 2017, 7:30 – Text: Milada Hronová

Kamila Holásková z katedry psychologie a patopsychologie pedagogické fakulty je autorkou nové knihy, kterou nazvala Freudova pohovka. Pokřtila ji společně s fotografem Jindřichem Štreitem, jenž více než stostránkovou publikaci doprovodil svými fotografiemi.  

Freudova pohovka je souborem šesti povídek a novel, ve kterých se Kamila Holásková zaměřuje na vztahy v rodině, v partnerství i ve společnosti. Některé z povídek navazují na její již dříve publikované krátké prózy.

„Inspiraci vidím všude kolem sebe, hodně čerpám z života mých přátel. Každý člověk, kterého potkám, má nějaký příběh. Ve své knize však jeho konec nechávám vždy otevřený,“ řekla Kamila Holásková. I když jednu z povídek uveřejněných v knize napsala už před patnácti lety, intenzivně se přípravě vydání věnovala asi rok.

 „Velmi specifický vztah mám například ke krátkému příběhu s názvem Obyčejní lidé. Jeho hlavní hrdinové hejtman a ministryně prožívají  milenecký vztah, a přestože jsou na ně společností kladeny jiné požadavky než na řadové občany, žijí i tito dva hrdinové své obyčejné životy. I oni touží po fyzickém kontaktu, i oni dělají v životě chyby,“ dodala psycholožka.

Vysokoškolská učitelka a spisovatelka Kamila Holásková je v současné době autorkou šesti knih. Freudova pohovka je však její první publikací, kterou doprovázejí fotografie Jindřicha Štreita. Některé z nich vytvořil na zakázku.

 „Fotky Jindřicha Štreita jsou o lidech, většinou těch, kterým se v životě moc nedaří. Lidé v mých příbězích jsou sice sociálně silnější než ti v jeho fotografiích, ale řeší velmi podobné problémy. Štreitovy fotky jsou sdělné, plné emocí, velmi si vážím jeho spolupráce. Mou knihu vlastně dotvořil,“ doplnila autorka.

Kamila Holásková vyučuje psychologické disciplíny na PdF UP od roku 1988. Debutovala prvotinou Nevěrná a jiné příběhy v roce 2011. Je autorkou řady především odborných publikací.