Nová kniha seznamuje s principy medicíny založené na důkazu

Repro: Žurnál UP
Úterý 15. červen 2021, 13:00 – Text: Martin Višňa

Novou filozofii medicíny, podle níž by každé rozhodnutí zdravotnického pracovníka mělo být založené na vědeckém důkazu, přibližuje nová monografie Jany Janoutové a Vladimíra Janouta z Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého. Určená je pro studenty lékařských i zdravotnických fakult, lékaře i nelékařské klinické pracovníky všech oborů.

Kniha nazvaná Medicína založená na důkazu a klinická epidemiologie navazuje na dřívější Janoutovu publikaci Klinická epidemiologie – nedílná součást klinických rozhodovacích procesů, která vyšla v roce 1998. „V té době již byla medicína založená na důkazu skloňována ve většině vyspělých zemí a ve většině medicínských oborů. V naší republice se tato problematika zabydlovala podstatně pomaleji a ještě v dnešní době máme oproti jiným vyspělým státům značné zpoždění. I k překonání tohoto handicapu by měla sloužit právě vydaná nová publikace,“ uvedl Vladimír Janout.

Základním principem medicíny založené na důkazu, známé též pod anglickým termínem Evidence Based Medicine, zkráceně EBM, je podepření každého rozhodnutí lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka současným nejlepším vědeckým důkazem. Tento důkaz je obsažen většinou ve výsledcích epidemiologických studií, které jsou doménou klinické epidemiologie. „Dříve bylo a často v současnosti ještě je, rozhodování v medicíně založeno převážně na zkušenosti – empirii každého lékaře či zdravotníka, jeho kolegů a nadřízených nebo kapacit v jednotlivých oborech. Ukázalo se, že tato zkušenost není dostačující a v některých případech může být i kontraproduktivní,“ podotknul vedoucí Centra vědy a výzkumu FZV UP.

Nová publikace na 200 stranách seznamuje se základními principy medicíny založené na důkazu a zároveň popisuje i metody klinické epidemiologie, ze kterých medicína založená na důkazu vychází, tak, aby čtenář s těmito znalostmi byl schopen správně pochopit nové poznatky publikované v literatuře a na jejich základu uplatnit správné rozhodování ve své klinické praxi.

„Vzhledem k tomu, že kniha vychází v době, kdy celý svět sužuje pandemie nemoci covid-19, je v dovětku uvedeno zamyšlení nad touto nemocí jako příkladu, kdy v řadě jejich charakteristik stále není k dispozici požadovaný důkaz. To je pak ukázka, jak je při chybějících důkazech znesnadněna nejen epidemiologická práce při boji s touto nemocí, ale i její diagnostika, léčení, prognóza a prevence,“ dodala spoluautorka knihy Jana Janoutová, přednostka fakultního Ústavu zdravotnického managementu a ochrany veřejného zdraví.

Monografii Medicína založená na důkazu a klinická epidemiologie vydalo za podpory Fakulty zdravotnických věd UP nakladatelství Grada.

Profesor Vladimír Janout je lékař, epidemiolog, absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od roku 1973 však spjatý i s Univerzitou Palackého, kde nejprve působil jako externí pedagog na LF UP, později jako přednosta vedl Ústav preventivního lékařství. V současnosti je pověřen řízením Centra vědy a výzkumu na Fakultě zdravotnických věd UP a je šéfredaktorem časopisu Profese online, který fakulta vydává. Ve své vědecké práci se věnuje problematice neurodegenerativních nemocí, především Alzheimerově chorobě, dříve se zaměřoval na epidemiologii infekčních nemocí a nádorových onemocnění. Opakovaně pracoval jako konzultant Světové zdravotnické organizace a je vedoucím Národní referenční laboratoře pro tetanus. Publikoval čtyři monografie a 234 prací v impaktovaných časopisech, také přeložil knihu Trishy Greenhalgh How to read a paper – the basics of Evidence Based Medicine.

Docentka Jana Janoutová je lékařka, epidemioložka, absolventka Lékařské fakulty UP. Od konce roku 2017 působí na Fakultě zdravotnických věd UP, vede Ústav zdravotnického managementu a ochrany veřejného zdraví a je zástupcem ředitele Centra vědy a výzkumu. Jako bývalý klinický psychiatr se odborně zaměřila na epidemiologii neurodegenerativních nemocí, kromě toho se věnuje problematice chronických neinfekčních nemocí, epidemiologické metodologii, ochraně a podpoře veřejného zdraví a veřejnému zdravotnictví. Je autorkou nebo spoluautorkou 74 publikací, z toho 34 v impaktovaných časopisech. Je členkou Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP a Psychiatrické společnosti ČLS JEP.