Novináři a kartografové budou diskutovat o roli map ve zpravodajství

Foto: Pixabay
úterý 19. únor 2019, 14:00 – Text: Šárka Chovancová

Na stále důležitější úlohu map v televizním, rozhlasovém a internetovém zpravodajství bude zaměřen letošní ročník Kartografického dne, který v pátek pořádá přírodovědecká fakulta. O využití map v médiích budou diskutovat datoví novináři a grafici z České televize, Českého rozhlasu, mediální skupiny Mafra i přední tuzemští kartografové.

Předchozí ročníky Kartografického dne byly zaměřeny například na úlohu map ve školství, ekonomice či při zkoumání podnebí. Letos padla volba na média.  „Média využívají mapy velmi často. A to jak klasická média, jako jsou tisk, televize a rozhlas, tak i zpravodajské servery a sociální sítě. Asi neexistuje častěji publikovaná mapa, než je mapa předpovědi počasí," uvedl vedoucí katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty Vít Voženílek.

Mapy jsou v tištěných i elektronických médiích podle něj nenahraditelné. Informují nejen o počasí, ale také o statistických údajích či ekonomických analýzách. Mapy často slouží ke grafickému znázornění různých událostí, například nehody či přírodní katastrofy. „Do poměrně jednoduché mapy lze zakomponovat informace, které by jinak pomocí slov bylo nutné zdlouhavě popsat nebo je vměstnat do složité a málo přehledné tabulky. Když se mapa vytvoří dobře, tak se uživateli její obraz vryje do paměti a dlouho v ní vydrží," vysvětlil Vít Voženílek.

V Olomouci budou v pátek hovořit o tvorbě a využití map v médiích například novináři z Českého rozhlasu, mediální skupiny Mafra či České televize. „Český rozhlas má fantastické webové stránky, které obsahují velké množství dobře zpracovaných map," řekl Vít Voženílek. Také Česká televize na svém zpravodajském kanálu ČT 24 mapy používá každý den. „Pořady jsou často doprovázeny infografikou, jejímž základem je mapa. Jsou to pořady o vědě, předpovědi počasí, televizní zpravodajství, ale i sportovní pořady. Všude tam se objevuje nějaký plánek nebo mapa. Například kudy se běží biatlon, kde platí výstraha meteorologů nebo kde lze koupit levný benzín a naftu. Lidé si ani neuvědomují, že s mapou se v různých podobách setkávají několikrát denně," dodal.

V elektronických médiích roste význam nejen digitálních, ale i interaktivních map, které obsahují multimediální prvky. Klasickým tištěným mapám však podle Víta Voženílka zdaleka neodzvonilo. „Když se začalo zavádět kino a posléze video, tak se říkalo, že to nepřežije divadlo. Když nastala doba internetu, tak se hovořilo o konci knížek a tištěných novin. Nestalo se tak. To samé platí o mapách. I když si lidé do auta pořídili navigaci, stále tam mají i papírové atlasy. Protože práce s fyzickým nosičem a digitálním je jiná. Každý se hodí pro něco jiného. Papírovou mapu navíc můžete pohladit, přivonět si k ní a vnímat ji všemi smysly," uzavřel vedoucí katedry.

Kartografický den pořádá katedra geoinformatiky přířodovědecké fakulty spolu s Českou kartografickou společností, sekcí kartografie a geoinformatiky České geografické společnosti a Českou asociací pro geoinformace. První ročník byl v Olomouci uspořádán v roce 2007. Podrobný program pátečního Kartografického dne najdete zde.