Novou předsedkyní Akademického senátu FZV je Šárka Šaňáková

Nově zvolené předsedkyni senátu FZV UP Šárce Šaňákové gratuloval jako první děkan Jiří Vévoda.
Foto: David Kresta
Pátek 5. duben 2024, 8:00 – Text: David Kresta

Zástupkyně přednostky Ústavu ošetřovatelství Šárka Šaňáková se stala novou předsedkyní Akademického senátu FZV UP. Na ustavujícím zasedání ji zvolila nadpoloviční většina senátorů. První místopředsedkyní je přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Marinella Danosová. Místopředsedkyní za studentskou komoru pak byla zvolena Hana Mrnuštíková, studentka druhého ročníku Všeobecného ošetřovatelství.

„Přihlásila jsem se do voleb s vizí spolupráce mezi jednotlivými ústavy. Chci klást důraz na otevřenou a transparentní komunikaci se studenty, akademiky i s vedením fakulty. Od loňského září působím ve velkém univerzitním senátu, kde jsem už nasbírala zkušenosti, které budu chtít zúročit a uplatnit i v našem malém, fakultním senátu,“ uvedla nová předsedkyně Šárka Šaňáková.

„Gratuluji čerstvě zvolené předsedkyni a místopředsedkyním, držím jim pěsti a přeji hodně energie. Všichni senátoři mají mou maximální podporu a těším se na kvalitní spolupráci. Jedině když budeme táhnout za jeden provaz, můžeme se posunout dál,“ vzkázal děkan Jiří Vévoda.

Hodně sil popřál také dlouholetý předseda Lukáš Merz. „Funkce předsedy znamenala především odpovědnost za celou řadu rozhodnutí, na nichž jsme se senátory jako celek podíleli. Nepřikládám funkci jako takové přehnaný význam, nicméně byla to možnost otvírat některá témata a moderovat dialog s vedením fakulty. Za úspěch považuji to, že jsme našli konsensus uvnitř fakulty a napříč ústavy, i když to bylo někdy velmi bolestivé. Povedlo se najít společnou řeč i s vedením v otázce (ne)důstojné existence fakulty v rámci celé univerzity. Nové předsedkyni bych popřál elán a vytrvalost, jakož i rozvahu, trpělivost a nadhled. Protože ke vstřícnému a konstruktivnímu jednání vede často cesta složitá a žádná jednoduchá řešení ve složitém a provázaném kontextu neexistují,“ sdělil Lukáš Merz.

Přidala se rovněž bývalá studentská senátorka Tereza Marková. „Díky funkci studentské senátorky jsem získala spoustu zkušeností, jak komunikovat s lidmi, jak se orientovat v akademické samosprávě, jak prezentovat své názory a postavit se za ně. Novým studentským senátorům bych popřála, aby se nebáli otevírat témata, která považují za klíčová, aby podporovali rozvoj fakulty, protože pořád máme kam se posouvat. Také aby byli aktivními a rovnocennými partnery pro dialog s vedením i s ostatními senátory. Studentský hlas má stejnou váhu jako hlas akademického pracovníka a soudržnost studentské kurie může být v různých chvílích klíčová,“ shrnula Tereza Marková.