Nový web přináší návod na přípravu dezinfekce i rady, jak předejít nákaze koronavirem

Foto: Zoran Kerkez
pátek 27. březen 2020, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

COVID-19 aneb Jak vyzrát nad pandemií. To je podtitul nového webu, který dnes spustilo Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM). Zájemci v něm během pár minut najdou důležité rady, jak nákaze účinně předcházet, ale třeba i instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku.

Jedná se o další z aktivit, jimiž se se zaměstnanci snaží přispět k boji s nákazou. Už od 16. března například připravují v laboratoři roztok pro dezinfekci rukou podle standardů Světové zdravotnické organizace. Celkem umíchali již stovky litrů dezinfekce pro klienty především sociálních a zdravotnických zařízení.

„Napadlo nás se o zkušenosti s mícháním dezinfekce podělit s ostatními, protože víme, že v řadě institucí i domácností je jí stále nedostatek. Od toho byl už jen krůček k rozhodnutí vytvořit nový web, kde zájemci najdou i další informace zaměřené na prevenci onemocnění, především pak na hygienu rukou. Cílem bylo, aby sdělení bylo srozumitelné, stručné a přehledné, návštěvníci na jednom místě zjistí vše podstatné ve velmi krátkém čase,“ uvedl jeden z autorů grafické podoby webu a spolupracovník RCPTM Zoran Kerkez.

O obsahovou stránku se během pár dní postarali mladí vědečtí pracovníci RCPTM Tomáš Malina a David Panáček. „Zaměřili jsme se zejména na prevenci, v níž za nejdůležitější považujeme správnou hygienu rukou. Její základní principy jsou na webu dostupné i v podobě, kterou si mohou zájemci vytisknout a vyvěsit doma nebo třeba na pracovišti. Postupně ale budeme přidávat další informace související s ochranou před onemocněním. Všichni získáváme nové zkušenosti a vynořují se další otázky, na něž je dobré znát odpovědi podložené relevantními fakty. Proto budeme web aktualizovat,“ uvedl Tomáš Malina.

Web obsahuje rovněž odkazy na zdroje důležitých informací a aktuality související a bojem proti pandemii.

Zpět