Nový Žurnál: Vědec, diplomatka, sládek, soudkyně a dárek pod stromeček

Autorkou fotografie na titulní stránce Žurnálu je Gabriela Knýblová.
Repro: Žurnál UP
Pátek 9. prosinec 2016, 14:00 – Text: Ivana Pustějovská

Lucie noci upije a dne sice nepřidá, na univerzitu ale přesto nepřijde příští úterý s prázdnýma rukama. Přinese nové číslo časopisu Žurnál. Pokud vás zajímá, jestli se dají v Olomouci dělat světové objevy, jak se dá dostat z Hanušovic na velvyslanectví do Tel Avivu nebo proč vystudovaný psycholog vaří pivo, nenechte si ho ujít.

„Mám čich na lidi,“ tak úplně jednoduše dokáže shrnout své manažerské dovednosti rostlinný fyziolog Miroslav Strnad. Přečtěte si portrét vědce, který raději než o sobě mluví o své práci a o svých spolupracovnících a který má nemalou zásluhu na tom, že Olomouc je na vědecké mapě světa nepřehlédnutelná.

Na začátku jiného příběhu byl článek v dívčím časopise o profesi diplomatky. Na (zatím) pomyslném konci příběhu je pozice první vědecké diplomatky ČR. Stala se jí naše absolventka Delana Mikolášová a v Žurnále si s ní můžete přečíst rozhovor mimo jiné o tom, že úspěšně spolupracovat s Izraelci znamená znát jejich uvažování. „Izraelci čekají na e-mail půl dne, maximálně den. Nečekají tři týdny. Když vidí příležitost, jednají hned. Nefunguje to tak, že dostanete vizitku izraelského partnera a za půl roku se mu ozvete, že jste se kdesi viděli a máte zájem o spolupráci.“

V další reportáži nového univerzitního Žurnálu zazní slova: „Škola mě naučila si říct, co chci, kam to chci dotáhnout, co pro to potřebuju, koho pro to potřebuju, od koho se to naučím a co proto sám udělám. A to platí ve všech profesích, které jsem zatím dělal.“ To si myslí Jiří Omelka, vystudovaný psycholog, manažer a taky sládek chomoutovského pivovaru.

Přemýšlet o vině a o trestu není nic těžkého a většinou jsme schopni si na jakýkoli zločin udělat názor okamžitě. Jaké to ale je, když nosíte soudcovský talár a vaše rozhodnutí může nenávratně někomu změnit život? Své o tom ví soudkyně Lenka Konrádová. Jak má podle této absolventky právnické fakulty vypadat dobrý soudce? Dočtete se v Žurnálu.

To bylo jen pár příkladů z připravovaného čísla časopisu. Na jeho 40 stránkách je plno zajímavostí z univerzity, nechybí vědecké objevy, ohlédnutí za absolventským setkáním, zkušenost z práce v Africe, představení Nadace Rakovina věc veřejná, dojmy bhútánské studentky z Olomouce nebo dárek v podobě autorské povídky jedné úspěšné spisovatelky a absolventky UP. Které? To zjistíte v novém Žurnálu Univerzity Palackého.

Vychází 13. prosince a k dispozici bude zdarma například v označených stojanech na fakultách, v hlavní menze, ve Zbrojnici, v UPointu nebo v Konviktu.

Zpět