O letošní Fermiho úlohy byl navzdory pandemii velký zájem

Fotogalerie: Šárka Chovancová, Marek Otava
Neděle 13. červen 2021, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

S vysokým zájmem se letos setkal 15. ročník soutěže v řešení Fermiho úloh, kterou pořádá přírodovědecká fakulta. Vítězem v kategorii jednotlivců s nejpřesnějším a nejoriginálnějším odhadem řešení se stal Petr Martynek z Gymnázia Třinec. V soutěži kolektivů zvítězil tým studentek z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě ve složení Hana Šebková, Lucie Endlová a Božena Lednická.

„Vzhledem k nepříznivé pandemické situaci probíhala obě korespondenční kola online formou, finále pak kombinovanou formou. Účastníci měli možnost řešit úlohy prezenčně nebo online prostřednictvím platformy Zoom. Finále se zúčastnilo celkem třiatřicet studentů ve věku 12 až 17 let. Online formou se připojili také tři žáci ze zahraničí, konkrétně ze Slovenska. Celkem soutěž absolvovalo 26 žáků prezenčně a 7 žáků online,“ uvedla Renata Holubová z katedry experimentální fyziky, která soutěž pořádá.

Soutěžící řešili čtyři úlohy během 90 minut. Měli například vyřešit, jak velká by byla ztráta hmotnosti člověka, který pravidelně po dobu jednoho roku každý den stoupá po schodech do 10. patra, nebo kolik ještěrek gekonů by bylo potřeba ke zvednutí běžného skleněného okna. Právě tato úloha nejvíce zaujala vítězný tým studentek z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. „Do soutěže v řešení Fermiho úloh jsme se přihlásily poprvé, chtěly jsme si vyzkoušet novou soutěž. Byla to pro nás výzva,“ vysvětlila Hana Šebková.

Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. Soutěže se mohou zúčastnit jednotliví žáci i školní kolektivy. „Úlohy nejsou omezené pouze na fyzikální tematiku, ale jsou vhodným způsobem propojeny s jinými obory. Kritériem úspěchu je způsob analýzy problému, přesnost odhadu výsledné hodnoty a originalita řešení. Zpravidla existuje více způsobů řešení daného problému, a to různě obtížných,“ doplnila Renata Holubová.

Letošní ročník v kategorii jednotlivců vyhrál Petr Martynek z Gymnázia Třinec, v kategorii kolektivů tým studentek Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě ve složení Hana Šebková, Lucie Endlová a Božena Lednická. Současně byl v této kategorii oceněn i „Michelův tým“ Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě za nápaditost řešení. Všichni účastníci soutěže Fermiho úlohy obdrželi diplomy a drobné dárky, vítězové jednotlivých kategorií dostali zvláštní ceny. Online řešitelům byly ceny zaslány. „Všem řešitelům finále děkujeme za účast a těšíme se opět na setkání v příštím roce,“ doplnila Renata Holubová. Podrobné informace k soutěži najdete na stránkách http://exfyz.upol.cz/didaktika/fermi/.

Zpět