O literární soutěž byl velký zájem, porota vybrala vítěze

Foto: Žurnál UP
Pondělí 17. květen 2021, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Již posedmadvacáté mohli studenti přihlásit své básnické a prozaické texty do Literární soutěže pro studenty UP vyhlášené rektorem. Odborná porota, ve které byli literární expertka Jana Vrajová, básník a laureát Magnesie Litery Radek Malý a spisovatel Michal Sýkora, letos hodnotila 137 příspěvků od 133 studentů. Oproti loňskému ročníku zájem o soutěž narostl o více než polovinu.

Výsledky soutěže byly vzhledem k okolnostem souvisejících s pandemií konoraviru zveřejněny jen na webu, tradiční předávání cen se letos opět neuskuteční. „Výrazně vyšší zájem o soutěž v době pandemie a kvalita do ní zaslaných příspěvků dokazují, že je na Univerzitě Palackého mnoho literárních talentů a že literatura zastává důležité místo v životě našich studentů a studentek. Odborná komise tak opět neměla při výběru lehkou práci. Všem soutěžícím děkuji aspoň takto virtuálně za účast,“ uvedl emeritní rektor Jaroslav Miller, který 27. ročník soutěže vyhlásil.

V soutěžní kategorii povídka zvítězila Amálie Poledníčková, druhé místo obsadila Michaela Štálová. Třetí bylo uděleno posluchačce Tereze Vaščákové. Všechny tři autorky studují Filmová, divadelní, televizní a rozhlasová studia. Čestné uznání za povídku si zasloužila studentka Žurnalistiky Alžběta Mubeenová. „Moc si zisku ocenění vážím a mám z něj v této nelehké době velkou radost,“ uvedla studentka Amálie Poledníčková.

Vítězem básnické kategorie se stal Radek Touš, doktorand oboru Česká literatura. Druhé místo za poezii získala studentka Filozofie a Uměnovědných studií Darja Dočekalová, třetí Kristýna Břečťanová z katedry divadelních a filmových studií. Čestným uznáním se může pochlubit student katedry anglistiky a amerikanistiky Martin Schweitzer.

„Letošní ročník soutěže byl silný. Hodnotili jsme v něm za poslední roky rekordní počet příspěvků a řada z nich byla velmi kvalitních, takže rozhodování nebylo snadné. Gratuluji oceněným a vám, na které se nedostalo, za celou porotu vzkazuji: nepřestávejte tvořit a pište dál,“ řekl předseda odborné poroty Michal Sýkora.

Ocenění studenti obdrží diplom, malou pozornost od univerzity a také finanční odměnu. Vítězné texty budou brzy k přečtení na webu spisovatele.upol.cz. Další ročník studentské literární soutěže vyhlásí nový rektor UP Martin Procházka na začátku roku 2022.

Výběr z oceněných děl v kategorii poezie:

Radek Touš: Jablka v trávě

3. 9. 2020 – 10:05

do snu

nastupuji vlakem

ona se usmívá

když mezi stanicemi

řvu růži

5. 9. 2020 – 21:20

poslední dveře se zabouchly

zvěř vstoupila

hlouběji do vsi