O současném Rusku s letošními laureáty Nobelovy ceny míru

Repro: Žurnál Online
Pátek 14. říjen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Robert Latypov, předseda Memorialu v Permu, Nikita Lomakin, člen Memorialu v Moskvě, a Štěpán Černoušek, předseda organizace Gulag.cz a Memorialu ČR, budou ve středu 19. října hovořit o aktuální situaci v Rusku. K debatě nazvané Současné Rusko a Strážci paměti zve širokou veřejnost pořádající katedra slavistiky.

Memorial, v současné době v Rusku zakázaná historicko-vzdělávací a lidskoprávní organizace, se stala letošním laureátem Nobelovy ceny míru. Její členy přivítá v univerzitních prostorách Filozofická fakulta UP.

„I když jsme doposud s Memorialem nebyli v kontaktu, známe jeho činnosti a sledujeme ho již mnoho let. Prostřednictvím chystané debaty můžeme vyjádřit podporu jejím členům, kteří v Rusku čelí perzekucím, nebo byli nuceni ze své vlasti uprchnout. Pro olomouckou slavistiku je to také skvělá příležitost, jak vyslat jasný signál všem demokraticky smýšlejícím Rusům,“ uvedl René Andrejs, vedoucí sekce rusistiky na katedře slavistiky FF UP. Zdůraznil přitom, že se univerzita v této chvíli nemůže chovat nestranně a lidem, kteří se ocitli v nouzi, musí vyjádřit podporu.

Debatě, která se uskuteční od 17:30 hodin v Kapli Božího Těla, bude předcházet promítání dokumentárního filmu o Memorialu s názvem Strážci paměti. V rámci setkání se bude možné zúčastnit i krátkého workshopu Psaní dopisů politickým vězňům. V prostorách sálu bude připraven stolek s informacemi o tom, jak psát dopisy politickým vězňům, lidé budou moci i samotný dopis napsat a prostřednictvím organizace Memorial ČR odeslat. Veřejnosti se nabídne i výstava Andrej Sacharov – člověk epochy, která je věnována stému výročí narození sovětského disidenta a obhájce lidských práv Andreje Sacharova a která je umístěna v budově Filozofické fakulty Univerzity Palackého (Křížkovského 10).

Debatu pořádá Gulag.cz, Memorial Česká republika a Univerzita Palackého.