Obdrží-li nominaci, bude Jaroslav Miller kandidovat v příštích rektorských volbách

Rektor UP Jaroslav Miller.
Foto: Velena Mazochová
čtvrtek 13. dubna 2017, 12:00 - Text: Velena Mazochová

O nejvyšší akademický post ve vedení univerzity bude v příštích rektorských volbách usilovat i současný rektor Jaroslav Miller. Oznámením kandidatury na období 2018–2022 vyšel vstříc četným dotazům z řad akademické i novinářské veřejnosti.

„Především z osobních důvodů jsem s rozhodnutím dlouho váhal a nebyl si zpočátku příliš jistý. Hovořil jsem s kolegy, které jsem poprosil, aby vyjádřili své mínění. Shodli se na tom, že bych se měl o pokračování ve funkci pokusit,“ uvedl Jaroslav Miller. Pokud bude na kandidáta navržen, půjde do rektorských voleb především s vědomím odpovědnosti za rozpracované úkoly, před kterými univerzita stojí.

 „Rektorské volby nás v mnoha oblastech zastihnou v polovině trati, tedy v poměrně choulostivé situaci. Přirovnal bych to k budově, která se modernizuje, má už sice vyměněné krovy, novou krytinu, jsou dokončeny podlahy a přepážky, ale pořád se ještě maluje, shání se nábytek a zdaleka není všechno hotové,“ vysvětlil rektor. Jak zdůraznil, univerzita se nachází uprostřed určité transformace zejména v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona, se změnami v metodice hodnocení vědy i ve financování vysokého školství. „Budujeme robustní systém kvality, naplňujeme, co po nás požaduje novela vysokoškolského zákona, čeká nás institucionální akreditace, které chceme dosáhnout, dáváme dohromady novou vnitřní strategii vědy na příští období. To všechno jsou záležitosti, které bych rád dotáhl do konce,“ doplnil Jaroslav Miller. Jak dodal, rád by také i nadále vedl diskuzi o dalším směřování univerzity. „Univerzita nemůže usínat na vavřínech současných úspěchů. Musíme přemýšlet o tom, kterým směrem bychom se měli v budoucnu ubírat a zahájit o tom intenzivní debatu,“ zdůraznil současný rektor.

Jaroslava Millera do funkce rektora poprvé zvolil Akademický senát UP na podzim roku 2013. Ve volbách tehdy zvítězil nad předchozím rektorem Miroslavem Mašláněm. Vedení Univerzity Palackého se ujal 1. února 2014, čtyřleté funkční období mu končí 31. ledna příštího roku.

O jménu rektora Univerzity Palackého pro období 2018–2022 rozhodne na podzim nově zvolený celouniverzitní akademický senát.