Objevte Krásu létání v Pevnosti poznání

Ilustrační foto: Adam Mráček
Sobota 6. listopad 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Krása létání pohledem vědy bude hlavním tématem akce pro celou rodinu, která v úterý 9. listopadu startuje v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy PřF UP. Lidé uvidí výstavu reálných leteckých motorů i menší modely letadel, vyzkouší si virtuální realitu nebo se zúčastní zajímavých přírodovědných a fyzikálních workshopů.

Návštěvníci mohou srovnat, jak se ve vzduchu pohybují zvířata a jak se od nich inspirovali konstruktéři letadel. Dozví se například, co mají společného čáp s větroněm, kolibřík s helikoptérou nebo sokol stěhovavý s proudovým stíhacím letounem.

„Porovnáme schopnosti letounů a živočichů. Tak například tvar i profil křídla sokola i ME-262 je velmi podobný, stejně jako poměr křídel k trupu. Vše je přizpůsobeno odolnosti ve velkých rychlostech při vertikálním (pádovém) letu. Silná výzbroj (pařáty i kanóny) je určena jen pro velmi krátký kontakt s kořistí a taktika lovu/boje je tak prakticky totožná,“ řekl zoolog Evžen Tošenovský, který si připravil prezentaci nazvanou Letouni a letouny. Ta ukáže unikátní  srovnání anatomie ptáků s technickým řešením letadel.

V rámci interaktivních víkendových aktivit si děti i dospělí vyrobí například papírového draka, letadlo, vesmírnou raketu nebo létající hmyz. „Zaměříme se také na témata 3D tisku a popis interaktivních map v nejvytíženějších letištích světa. A zároveň vysvětlíme, co je to Reynoldsovo číslo a jakou roli hraje v létání,“ doplnil Roman Chvátal, programový ředitel science centra.

Pevnost poznání na programu spolupracuje s firmou Honeywell z Hluboček u Olomouce, která si letos připomíná 70 let od počátků letecké výroby na střední Moravě. „Málokdo ví, že lidé z Olomoucka zanechali nesmazatelnou stopu v historii letecké výroby v Československu. Navíc na práci místních pokračovatelů speciální výroby dnes narazíte v letounech celého světa. Do pevnosti dopravíme opravdové unikáty jak z historie, tak i ty nejnovější. Lidé si budou moci například zblízka prohlédnout naší vlajkovou loď – model proudového motoru HTF7000 sestavený z dílců, které u nás vyrábíme,“ pozval na program ředitel firmy Martin Šebesta.

„Návštěvníci se během akce dozvědí, jak se zkušenosti v letecké výrobě na střední Moravě předávaly z generace na generaci až k nynějším strojařům a mladým studentům, kteří se dnes u nás učí jedinečné strojařině a ovlivňují budoucnost létání ještě významněji než kdykoliv dříve,“ dodala personální ředitelka Petra Čermáková

Tým Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se svými aktivitami a zaměřením celoročně snaží hlavně u dětí rozvíjet zájem o přírodní vědy a nové technologie. „Spojení s firmou Honeywell nám proto přišlo jako skvělá příležitost, jak naše příznivce seznámit se špičkovou prací leteckých inženýrů a techniků a ukázat jim, že i v našem kraji se dá pracovat na významných světových projektech,“ míní Roman Chvátal.

Zpět