Obrázkové karty k výuce češtiny. Ukrajinským dětem je nabídla Pedagogická fakulta UP

Grafika: PdF UP
Pondělí 2. květen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Adaptační skupiny, které se věnují nejmladším dětem ukrajinských uprchlíků, mohou využívat ilustrované karty. Jsou vhodné pro výuku českého jazyka.

Popiš, napiš, vymaluj. Pedagogická fakulta má další tip do výuky. Jedná se o obrázkové karty, které ukrajinské děti seznámí se základní slovní zásobou českého jazyka. Ke stažení je nabízí spolu s omalovánkami.

„Didaktický materiál je jeden z projevů naší snahy zapojit se do pomoci ukrajinským uprchlíkům, podpořit adaptaci ukrajinských dětí a připravit je na nástup do českých škol. Jsme v úzkém kontaktu s pedagogickým terénem a vnímáme hlad po didaktických materiálech, které by se v adaptačních skupinách mohly využít,“ řekla Petra Šobáňová, proděkanka PdF UP.

Ve své základní podobě má připravený materiál formu tematických karet s obrázky.

„Nejprve vznikly omalovánky, které mají tu výhodu, že jsou srozumitelné všem dětem a mohou je zabavit – třeba při prvním setkání. K nim jsme připravili varianty se slovy tak, aby děti mohly na obrázku pojmy ukazovat a učit se česká slova vyslovovat a psát. A psaní je věnován i další doplněk, který je obdobou písanek – děti si slova mohou obkreslit a samostatně psát. Tato základní řada má černobílou podobu, takže si karty mohou učitelé jednoduše vytisknout na kopírce. Vzniká i plnobarevná verze, v níž vynikne půvab ilustrací Báry Valecké. O grafické řešení se postarala Alžběta Gregorová,“ dodala Petra Šobáňová.

Karty spojují grafické činnosti, výuku českých slov a nácvik psaní latinkou. V souladu s tímto pojetím materiál našel využití hlavně ve školách a v adaptačních skupinách.

„Podle ohlasů tušíme, že nejčastěji si jej stahují učitelé, do jejichž třídy bylo integrováno dítě z Ukrajiny. Největší zájem mají pedagogové a dobrovolníci zapojení do adaptačních aktivit,“ doplnila Petra Šobáňová, přičemž zdůraznila zpětnou vazbu, kterou na fakultě považují za velmi důležitou.

„Rádi na ni reagujeme. Na základě poptávky budeme karty převádět i do němčiny a angličtiny, takže budou využitelné i pro výuku těchto jazyků. Na základě konzultací s učitelkami-elementaristkami přichystáme i verzi s vázaným písmem.“

Obrázkové karty i doprovodné omalovánky lze stáhnout na portále Učitel21, kde jsou k dispozici i tipy na možné využití tohoto materiálu.