Odbornice budou v Zambii zkoumat vztahy mezi společností a přírodou

Zambie.
Foto: Pixabay.com
Pondělí 31. leden 2022, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Na rozvojovou spolupráci bude zaměřena výzkumná cesta tří expertek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR do Zambie, kam odlétají na začátku února. Výsledky výzkumu budou využity při dalším plánování zahraniční rozvojové spolupráce České republiky, která má za cíl zlepšit životní podmínky v rozvojových zemích.

Do terénního výzkumu v Zambii se zapojí Lenka Dušková z katedry rozvojových a environmentálních studií přírodovědecké fakulty společně s Lenkou Suchou a Zuzanou Harmáčkovou z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Jejich práci v Zambii podpoří Štěpán Bubák a místní terénní pracovníci aplikačního partnera, organizace Člověk v tísni. Cílovou lokalitou terénního kvalitativního výzkumu je okolí města Mongu v Západní provincii. Tento region se zároveň nachází na území království Barotseland. „Ačkoliv se jedná o formálně neuznané království, tradiční struktury hrají v oblasti dodnes velkou roli," uvedla Lenka Dušková.

Dosavadní závěry výzkumu vycházejí z analýzy rozhovorů a participativních workshopů s realizátory projektů české zahraniční rozvojové spolupráce. „Získali jsme díky tomu hlubší přehled o její současné praxi, a to včetně typů využívaných znalostí pro přípravu a realizaci projektů rozvojové spolupráce. Zkoumali jsme, jak vnímají rozvoj jako takový. Aby byl náš pohled na problematiku české zahraniční rozvojové spolupráce komplexní, budou podobně zaměřené rozhovory vedeny i s místními pracovníky českých organizací v Zambii, přičemž důraz bude kladen na přenos znalostí mezi Českou republikou a Zambií a vnímání rozvojové spolupráce,“ podotkla Lenka Dušková.

Společně s českými realizátory zahraniční rozvojové spolupráce byla v roce 2021 identifikována témata, která z jejich pohledu představují výzvu pro další plánování projektů v cílových zemích. Na tato témata se proto v únoru zaměří sběr dat přímo v terénu. „Primárně nás zajímají vztahy mezi společností a přírodou, soustředit se budeme například na přístup k půdě či na vypořádávání se s komplikovanými vlastnickými vztahy k půdě. Chceme také získat informace o zaměstnanosti lidí v zemědělství z hlediska společenských a environmentálních vztahů. Zkoumat budeme i systém vládnutí a mocenských vztahů napříč tradičními a formálními strukturami," řekla Lenka Dušková.

Součástí únorového terénního výzkumu v Zambii budou hloubkové rozhovory a fokusní skupiny, do kterých se zapojí například zástupci tradičních struktur na různých úrovních vládnutí, představitelé státní správy a samosprávy, místní experti, farmáři, aktéři ovlivňující trhy, drobné finanční instituce, zájmové skupiny a zástupci komunit a příjemců pomoci.

„Usilujeme o vyšší provázanost vědy a aplikovaného výzkumu s praxí české rozvojové spolupráce. Proto se snažíme propojovat potřeby jejích aktérů při realizaci projektů v cílových zemích prostřednictvím sdílení poznatků z terénního výzkumu sociálně-ekologických dynamik v případové studii v Zambii,“ uvedla Lenka Dušková.

Organizaci plánované cesty do Zambie zkomplikovala epidemie koronaviru. „Pokud to situace spojená s epidemií covidu-19 dovolí, respektive pokud budou mít všichni členové výzkumného týmu negativní PCR test před nástupem do letadla, tak svoji výzkumnou cestu zahájí první únorový den. Na místě se budou muset účastníci vyrovnávat nejen s tím, aby dodržovali všechna předepsaná sanitární pravidla, ale také s přesuny do lokalit výzkumu, které mohou být komplikovány právě probíhajícím obdobím dešťů," dodala Lenka Dušková.

Zambie je vnitrozemský stát v jižní části Afriky. Se svou rozlohou 752 614 kilometrů čtverečních je téměř desetkrát větší než Česká republika. Zambie má 16 milionů obyvatel, kteří hovoří zhruba sedmi desítkami jazyků. Pilířem zambijského průmyslu je těžba a zpracování nerostných surovin. Zemědělství má v Zambii extenzivní charakter a vyznačuje se nízkým stupněm modernizace.