Odborníci budou diskutovat o suchu a krátkém oběhu vody v krajině

Foto: Archiv AOPK ČR, RP Olomoucko
Sobota 14. září 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Na příčiny i důsledky narušování krátkého oběhu vody v krajině a využití přírodních ekosystémů se zaměří odborný seminář, který se uskuteční v úterý 17. září na přírodovědecké fakultě. Mezi přednášejícími nebude chybět Martin Rulík z katedry ekologie a životního prostředí.

„Seminář nazvaný Sucho a krátký oběh vody v kontextu Operačního programu Životní prostředí bude rozdělený na dvě části, na teoretickou a praktickou. V té teoretické části se účastníci seznámí s tím, jakým způsobem pracují ekosystémy u nás. Rádi bychom zdůraznili, že funkční ekosystémy jsou zásadní nejen pro podporu biodiverzity, ale i pro ochranu před suchem a povodněmi. V druhé části budeme prezentovat některá opatření, která se podařila za pomocí finančních prostředků z operačního programu uskutečnit,“ uvedl hlavní organizátor Jan Koutný z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Jak vysychá krajina, nebo zda mokřady opravdu „kazí“ hydrologickou bilanci objasní Jan Pokorný ze společnosti ENKI, která se zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření, hospodaření s vodou v krajině a využití přírodních i umělých mokřadů. Dalšími hosty budou například David Veselý z Povodí Moravy s přednáškou Revitalizační opatření na řece Dyji nebo Martin Rulík z katedry ekologie a životního prostředí.

„Přednáška se bude týkat nivy a jejího významu pro ochranu vodních toků, ale samozřejmě i z pohledu nedostatku vody v krajině. Pokusím se shrnout, jak nivy vznikají, co je formuje a jaký význam mají pro uchování zadržení vody v krajině i pro člověka. Dobře víme, že nivy jsou území, která jsou od nepaměti osídlená člověkem. Na druhou stranu ten obrovský antropogenní tlak, který lidstvo vytvářelo na nivy, vedl k devastaci toho území na celém světě,“ shrnul Martin Rulík.

Seminář, který pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Regionální pracoviště Olomoucko, se uskuteční v hlavní budově přírodovědecké fakulty (Envelopa) v učebně 2.005.