Odborníci debatovali o formách a metodách výuky v oblasti práva EU

Dvoudenní akce přilákala na padesát účastníků.
Foto: Eva Hrudníková
Neděle 10. prosinec 2017, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Nové formy a metody výuky v oblasti práva Evropské unie a evropské integrace rozebírali účastníci výjimečného mezinárodního vědeckého workshopu, který se konal na konci listopadu na právnické fakultě. Dvoudenní akce, kterou pořádalo Jean Monnet Centre of Excellence při PF UP, přilákala na padesát účastníků. Odborné setkání zahájila děkanka Zdenka Papoušková.

Organizátoři workshop nazvali New Forms and Methods of Teaching and Education in European Integration Subjects – A Comparative view a otevřeli jej expertům z praxe, akademikům i studentům. Jednacím jazykem byla angličtina. „Šlo nám o provázanost výuky a praxe. Našim cílem bylo reflektovat současný stav Evropské unie ve výuce. Unie je v jiné etapě než před lety, je potřeba učit jinak,“ řekla Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence a hlavní organizátorka workshopu.

Se svým příspěvkem vystoupil například světově uznávaný znalec práva EU Peter-Christian Müller-Graff z Heidelberské univerzity, europoslanec a předseda Právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda, který přednáší na pražské právnické fakultě, Roman Puff z univerzity v Salzburgu nebo Viktor I. Muraviov z Kyjevské univerzity. „Mám radost, že se nám podařilo dostat do Olomouce zástupce takzvaných starých členských států – Německa, Rakouska, stejně tak nových členských států Slovenska nebo Maďarska a také přidružené Ukrajiny. Pro diskuzi bylo velmi podstatné seznámit se se zkušenostmi všech těchto zemí a reflektovat rozmanitost jednotlivých přístupů,“ zhodnotila Naděžda Šišková.

Potěšilo ji také, že se do konference aktivně zapojili kolegové z různých kateder právnické fakulty například z katedry jazyků, z katedry ústavního práva nebo z katedry politologie a společenských věd. „Z mého pohledu šlo o tematicky unikátní setkání. Druhý den, kterého jsem měl možnost se účastnit, byla otevřena a rozebírána různá, velice podnětná témata jako klinické právní vzdělávání, simulovaná soudní jednání, vzdělávání napříč obory, jazyková příprava či zahraniční výjezdy studentů. Vzhledem k tomu, jak je téma nosné, si dovedu představit další podobně zaměřené workshopy s tím, že by se do těchto diskuzí měla zapojit širší odborná veřejnost,“ uvedl Pavel Bureš z katedry mezinárodního a evropského práva. Svůj příspěvek nazval Erasmus exchange programme – facing new challenges.

Na pořádání workshopu se podílela olomoucká právnická fakulty a Česká asociace pro evropská studia.