Odborníci na fenotypizaci rostlin se sejdou na výstavě Země živitelka

Ilustrační foto fenotypizační linky v CRH: Martina Šaradínová
Úterý 30. červenec 2019, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Odborníci na rostlinou fenotypizaci začlenění do České sítě pro rostlinnou fenotypizaci (CzPPN – Czech Plant Phenotyping Network) se sejdou 26. srpna na workshopu s názvem Integrace nových metod automatizovaného fenotypování v zemědělství.  Setkání, na němž nebudou chybět zástupci CRH, se uskuteční v Českých Budějovicích v rámci programu výstavy Země živitelka a konference Plant Biology CS 2019. Automatizovaná rostlinná fenotypizace slouží k popisu znaků a vlastností rostlin v závislosti na prostředí.

„Tématem workshopu bude využití metod automatizovaného fenotypování v polním pokusnictví, šlechtění a zemědělské praxi. Na semináři budou prezentovány příklady užití zmíněných metod a představeny současné projekty, které propojují akademickou sféru se státními a soukromými výzkumnými organizacemi, šlechtiteli a technologickými firmami,“ uvedl Lukáš Spíchal z oddělení chemické biologie a genetiky CRH, který na workshopu pohovoří o novinkách z CzPPN. O první zkušenosti s implementací moderních metod vzdáleného snímání do polního pokusnictví na Univerzitě Palackého se podělí Jan Humplík z téhož oddělení. V programu vystoupí i Petr Tarkowski z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v.v.i. s příspěvkem nazvaným Fenotypizace jako další z nástrojů pro selekci odrůd rostlin.

Workshop pořádá Česká síť pro fenotypizaci rostlin jako své 3. výroční setkání ve spolupráci s Českou společností experimentální biologie rostlin a Výstavištěm v Českých Budějovicích. Zakladateli českého uzlu jsou spolu s Univerzitou Palackého a CRH i Masarykova univerzita prostřednictvím CEITEC a soukromá společnost Photon Systems Instruments – významný světový producent technologií pro automatizovanou fenotypizaci. Jejich zástupci na workshopu rovněž vystoupí.

CzPPN je součástí evropského projektu ESFRI-EMPHASIS. Do evropské sítě je zapojeno 22 zemí, roli českého národního koordinátora v rámci CzPPN zastává olomoucké Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. První výroční setkání CzPPN se uskutečnilo v prosinci 2017 v Olomouci.