Odborníci na výzkum funkcí mozku se sešli na olomouckém workshopu

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 13. duben 2023, 11:00 – Text: Martin Višňa

Již pošestnácté se v Olomouci sešli odborníci zabývající se výzkumem mozku a jeho funkcí na Mezinárodním workshopu funkční magnetické rezonance. Hlavním hostem setkání, uspořádaného Klinikou neurologie Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc a Sekcí pro funkční mapování mozku České společnosti pro klinickou neurofyziologii, byl německý expert na následky cévní mozkové příhody Martin Lotze z Universitätsmedizin Greifswald.

Profesor Lotze ve své přednášce, která workshop otevírala, představil výsledky výzkumu zaměřeného na zpracování emocí v mozku a jejich vliv na rozhodování či sociální interakce, přičemž se věnoval i tomu, jak jsou emoce a interakce pacienta s okolím ovlivněny poškozením mozku při cévní mozkové příhodě.

„S panem profesorem jsem se seznámil prostřednictvím školitele mého doktorského studia v USA, spolupracovali na mezinárodní studii. Od osobního setkání na zahraniční konferenci jsme spolu komunikovali. Jsem rád, že přijal pozvání na naše malé sympozium a seznámil nás s jedním ze svých výzkumných témat,“ uvedl hlavní pořadatel workshopu Petr Hluštík, který před 20 lety inicioval vznik olomoucké Laboratoře funkční magnetické rezonance jako společného pracoviště Neurologické a Radiologické kliniky LF UP a FNOL.

Kromě přednášky německého hosta program nabídl dalších patnáct kratších prezentací. „Řeč byla mimo jiné o neurodegenerativních onemocněních, například Parkinsonově nemoci, o léčbě spasticity (svalové ztuhlosti) po cévní mozkové příhodě, nebo o chronické bolesti, také o hledání biomarkerů, veličin, které objektivně hodnotí poškození mozku a tíži onemocnění. Svá témata prezentovali odborníci z Olomouce, Prahy nebo Brna,“ dodal profesor Hluštík.

Workshop funkční magnetické rezonance se v Olomouci uskutečnil již pošestnácté. Tuto číslovku mělo původně nést setkání už v roce 2020, tehdy však pravidelné každoroční pořádání narušila epidemie covidu-19.

Událost, která našla zázemí na Pedagogické fakultě UP, organizačně zajistilo Oddělení univerzitních akcí UP.