Odborníci z 35 zemí budou v Olomouci diskutovat o analýze dat v geovědách

Panorama Olomouce
Foto: Karel Hron
Pondělí 3. září 2018, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Přírodovědecká fakulta pořádá ve dnech 4.–7. září hlavní část mezinárodní konference IAMG2018, na které budou přední odborníci z 35 zemí diskutovat o nejnovějších nástrojích pro analýzu dat v geovědách. Účastníci 19. ročníku prestižní konference, která se poprvé uskuteční v Olomouci v prostorách pedagogické fakulty, si vedle výměny vědeckých poznatků připomenou také 50. výročí založení společnosti International Association for Mathematical Geosciences (IAMG) v Praze.

Mezi významnými hosty budou například prezident International Union of Geological Sciences Qiuming Cheng, doyen matematizace geověd Frits Agterberg nebo hlavní přednášející Mark Engle a Guillaume Caumon. „Chceme dát studentům a mladým vědcům příležitost setkat se se světovými odborníky či pracovníky z univerzit, výzkumu a vývoje. Konference bude věnována aplikacím matematiky, statistiky, computer science a informatiky při řešení problémů v geovědách," řekl spoluorganizátor akce a proděkan přírodovědecké fakulty Karel Hron.

Geovědy zahrnují vybrané přírodní vědy, které se zabývají zkoumáním planety Země a jejich jednotlivých sfér. Mezi geovědy patří geologie, geofyzika, hydrologie, vědy o atmosféře, geodézie či kartografie. Pomocí matematických a statistických modelů a metod odborníci zkoumají například klimatické změny nebo mapují zásoby nerostných surovin.

Hlavní části konference předchází odborné kurzy v Clarion Congress Hotelu. Samotný vědecký program zahrnuje šest plenárních přednášek a téměř 200 prezentací a posterů. Kromě toho účastníky čeká také bohatý doprovodný program, jehož součástí je například návštěva interaktivního muzea vědy Pevnosti poznání či koncert výjimečného varhanního improvizátora a varhaníka Karla Martínka. Připraven je také geologický výlet k Hranické propasti a oslavy 50 let společnosti IAMG v Praze.

„Tato konference je výsledkem tříletých intenzivních příprav. Doufám, že se nám podaří naplnit očekávání účastníků a vytvořit takovou atmosféru, která povede nejen k předávání vědeckých poznatků, ale také vzniku nových spoluprací a osobních přátelství. Touto cestou bych chtěl poděkovat vedení pedagogické fakulty za poskytnutí prostor, protože na přírodovědecké fakultě probíhají stavební práce, spoluorganizátorovi Ondřeji Bábkovi z katedry geologie, dalším kolegům a organizacím, kteří se na konferenci podílejí," dodal proděkan Karel Hron.

Společnost IAMG byla založena v roce 1968 v rámci třiadvacátého Mezinárodního geologického kongresu. Jejím cílem je podporovat rozvoj matematiky, statistiky a informatiky v geovědách. Letošní 50. výročí založení společnosti slavnostně vyvrcholí 8. září v Praze.