Odborníci z celého světa budou diskutovat o analýze dat

Foto: Archív katedry informatiky
Čtvrtek 7. červen 2018, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Vědci z několika zemí světa se zúčastní 14. mezinárodní konference Concept Lattices and Their Applications (CLA) 2018, kterou příští týden pořádá katedra informaticky přírodovědecké fakulty.  Odborné setkání se bude konat 12. až 14. června v Pevnosti poznání a odborníci se budou zabývat formální konceptuální analýzou a související oblastí analýzy dat.

„Konference CLA je unikátní tím, že je velmi specializovaná. Zabývá se analýzou relačních dat, pod čímž si můžeme představit data uložená v dnešních databázových systémech nebo nula-jedničková, tzv. binární data. S trochou nadsázky lze říct, že každý účastník do značné míry porozumí každé přednášce, což je v dnešní době široce zaměřených informatických konferencí osvěžující a účastníky velmi kladně hodnocené,″  říká vedoucí katedry informatiky Radim Bělohlávek.

Analýza dat a strojové učení, známé také jako data mining a machine learning, se s postupující digitalizací stávají běžnou součástí každodenního života. „Jako pro každý nástroj je i pro analýzu dat a strojové učení zásadní základní výzkum. V něm olomoucká informatika dlouhodobě dosahuje vynikajících výsledků. Letošní pořadatelství CLA v Olomouci z mého pohledu potvrzuje naše postavení na mezinárodní scéně,″ dodává Bělohlávek.

Konference účastníkům, kteří do Olomouce dorazí nejen z evropských zemí, ale i USA, Austrálie a Asie nabídne atraktivní program. „Kromě běžných přednášek se mohou zúčastnit přednášek zvaných řečníků. Ty jsou z oblastí, které mají významný překryv s hlavním zaměřením konference, a mohou tak být pro účastníky inspirací. Jde o přednášky Paula Miettinena z Institutu Maxe Plancka, Filipa Železného z ČVUT či Lakhdara Saise z Centre de Recherche en Informatique de Lens,″ vyjmenovává Bělohlávek. Zvláštní událostí bude přednáška ředitele Centra pro filozofii vědy University of Pittsburgh Edouarda Macheryho.

Konference, jejíž první ročník se konal v roce 2002, pokrývá zejména metody, algoritmy, matematické a výpočetní základy analýzy dat. Program se sestává z pětadvacetiminutových přednášek, posterů a přednášek zvaných řečníků.