Odborníci z PdF pomohou v česko-polském příhraničí s kyberkriminalitou

Na rizika internetu upozorňují odborníci v česko-polském příhraničí.
Foto: E-Bezpečí
Sobota 29. červen 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Internetová kriminalita se neomezuje na hranice jednoho státu. Sociální sítě a internet navíc představují riziko především pro děti. Proč tedy nevyužít například v pohraničí zkušenosti jedné země i v sousedním regionu a nespojit v boji proti kyberkriminalitě síly? Přesně na tomto principu je založen nový projekt, v němž budou předávat v česko-polském příhraničí své zkušenosti odborníci z poradny E-Bezpečí PdF UP a na kterém spolupracuje osm policejních ředitelství ČR a Polska.

Projekt se zaměřuje především na nové způsoby boje s internetovou kriminalitou, a to prostřednictvím zefektivnění práce policie v obou zemích a podpory prevence zaměřené na děti, pedagogy a rodiče. Pozornost by měl tým věnovat i poradenské činnosti, která umožní anonymní pomoc obětem internetové kriminality.

„Naši odborníci z pedagogické fakulty z poradny E-Bezpečí pomohou zejména svými znalostmi a zkušenostmi v rámci preventivně zaměřených akcí na základních školách v česko-polském příhraničí. Chceme především posílit informovanost dětí, jejich rodičů i širší veřejnosti. Na českých a polských školách se mezi roky 2019 a 2021 uskuteční na 270 akcí, které poukážou na problematiku kyberšikany, kyberstalkingu a dalších rizik sociálních sítí a internetu,“ uvedl Kamil Kopecký, vedoucí E-Bezpečí a Centra prevence rizikové virtuální komunikace PdF. Jak dodal, posílena bude i kapacita poradny E-Bezpečí, která případy rizikového chování zachycuje, řeší a předává policii. „Jakýsi její ´klon´ by měl začít pracovat i na polské straně,“ dodal Kamil Kopecký.

Značnou podporu dostanou i policisté. Vzniknout by měla společná komunikační síť, která umožní rychlé předávání informací v příhraničí, a na sedm stovek policistů by si mělo zvýšit kvalifikaci, a to jak v oblasti prevence, tak i v analytické činnosti a ve vyšetřování.

Projekt, který finančně podpořila EU v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko, by měl posloužit i výzkumu. Odborníci by díky práci v terénu měli získat zatím neshromážděná data, a lépe tak identifikovat kybernetické hrozby a rizikové chování v pohraničí.