Okamžiky sametové revoluce: Vydavatelství UP hledá fotky z let 1989 a 1990

Foto: Milena Valušková
Neděle 8. září 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Vzpomenete si, co jste dělali a jak jste žili před třiceti lety? A pomáháte své paměti fotkami, které jste v roce 1989 pořídili? Pak neváhejte a podělte se o ně. Vydavatelství UP se totiž připojilo k projektu České tiskové kanceláře (ČTK) Okamžiky sametové revoluce a shromažďuje fotky z přelomového roku.

ČTK zapojuje do projektu lidi z celé země a snaží se od nich získat fotografie, které mapují nejen listopadové události, ale i dny a měsíce před nimi. „Téměř každý zná záběry z Václavského náměstí nebo z Letné. Jak to ale vypadalo v krajských či okresních městech? Podaří se najít třeba i fotografie listopadových událostí z českých a moravských vesnic? Oko každého fotografa se na událost dívá jiným pohledem. Podělte se o ten svůj!“ vyzvala ČTK před časem obyvatele ČR. Nejlepší snímky by se měly objevit na velké výstavě, některé se mohou stát součástí Fotobanky ČTK, která spravuje nejrozsáhlejší zpravodajský fotoarchiv v České republice.

Univerzitní vydavatelství se k projektu ČTK aktivně přihlásilo. „Jsme sběrným místem pro Olomouc a okolí. A nejen to. Chceme nashromáždit největší počet fotografií v rámci ČR a vydat knihu se snímky lidí z Olomouce a okolí. Proto vyzývám všechny zaměstnance Univerzity Palackého, kteří mají doma nějaké fotografie z té doby, aby se o ně s námi podělili,“ řekl ředitel Vydavatelství UP Aleš Prstek. Fotografie nemají zachycovat jen listopadové dny, ale i rodinný život, práci, školu a podobně. „Míříme především na snímky, které nebyly nikdy publikované a zřejmě by jinak zůstaly v soukromých archivech. Pro připravovanou knížku Olomoucké okamžiky 1989 hledáme fotografie nejen z toho roku, ale i z počátku roku 1990. Projděte své archivy a přineste nám své fotky k naskenování. Originály vám vrátíme,“ požádal zaměstnance UP Aleš Prstek.

Vydavatelství UP také při této příležitosti navázalo spolupráci s Muzeem umění Olomouc, které připravuje výstavu s tematikou událostí roku 1989. „Využijeme pro ni náš sbírkový fond. Ten je sice zaměřen především na ukázky fotografie výtvarné, experimentální, konceptuální, včetně dokumentace akcí a happeningů. V posledních letech se nám podařilo vytvořit i malou, ale reprezentativní kolekci dokumentárních a reportážních fotografií, které se vztahují k událostem roku 1989,“ uvedla Štěpánka Bieleszová, kurátorka Muzea umění.

Jak dodala, ve sbírce jsou zastoupeni uznávaní autoři jako Jindřich Štreit, Milena Valušková nebo Petr Zatloukal, kteří dokumentovali například dění na UP nebo v olomouckých ulicích a nechybí ani reportážní snímky někdejšího fotoreportéra ČTK Vladislava Galgonka. „V připravované publikaci, kterou chystáme spolu s Vydavatelstvím UP, chceme ale využít i fotografie dosud neznámé, ze soukromých archivů, od amatérských fotografů. Proto budeme rádi, když nám lidé fotografie zapůjčí. Věřím, že právě při příležitosti třicetiletého výročí sametové revoluce se ještě objeví nějaké zajímavé snímky,“ řekla kurátorka, která se nyní věnuje terénnímu výzkumu a prochází soukromé archivy.

Co má být na fotografiích

Revoluční dění: na ulici, ve škole či na pracovišti, plakáty, nápisy, kulturní akce, strach, očekávání atd.

Běžný rodinný život: poslední dovolená za „železnou oponou“, první svobodné Vánoce, skryté pohledy za hranice, fotografie Václava Havla či T. G. Masaryka atd.

Vzpomínky: móda (účesy, oblečení), architektura (novostavby, zničené budovy, dnes zaniklá místa), technika (auta, kola, motorky) atd.

Jak postupovat

Fotografie můžete zaslat nebo přinést Tereze Vintrové do Vydavatelství Univerzity Palackého na adresu Biskupské nám. 1, 771 11, Olomouc. Fotografie, které přinesete, naskenují a originály vrátí. Kontakt: E-mail: tereza.vintrova@upol.cz, Tel.: +420 585 631 757

Nezapomeňte napsat k fotkám základní informace: název fotografie, autora, datum a místo pořízení (přibližně), komentář k fotografii.

nebo

Naskenujte své fotografie a nahrajte je přímo na webu ČTK pomocí jednoduchého formuláře na stránce Výstava Okamžiky sametové revoluce.

Fotografie se sbírají do konce září 2019.