Olomouc hostí evropské mistrovství univerzit v orientačním běhu

Z prologu v Prostějově, na úvodní fotce Tereza Janošíková.
Fotogalerie: Martin Višňa
Středa 24. červenec 2019, 11:00 – Text: Martin Višňa

Přes 140 závodníků se utká o medaile na trasách historicky prvního mistrovství Evropy univerzit v orientačním běhu, jehož dějištěm je širší okolí Olomouce. Univerzita Palackého je partnerem závodů, pořadatelům a účastníkům poskytuje zázemí v areálu kolejí na Envelopě. Své zastoupení má i ve startovním poli, Tereza Janošíková je dokonce označována za favoritku ženské kategorie.

„U orientačního běhu slovo favorit vůbec nic neznamená. Přece jen jde o skloubení fyzické i mentální dřiny a prostoru pro udělání velké mapové chyby je v každém závodě dost. Nicméně po nedávném juniorském mistrovství světa jsem nezahálela, snažila se udržovat v kondici a po tělesné stránce se cítím hezky. Když to půjde dobře, věřím, že si zacinkám,“ uvedla před zahájením šampionátu Tereza Janošíková, která na zmíněném mistrovství světa juniorů skončila bronzová na krátké trati.

„Je mi velkou ctí, že si krásy Olomouce a celé sportovní události mohou zapsat do paměti další lidé z mého orienťáckého prostředí. Věřím, že Olomouc bude zmiňována v souvislosti s prvním ročníkem univerzitního mistrovství Evropy po hodně dlouhou dobu,“ dodala reprezentantka Univerzity Palackého, studentka rekreologie na fakultě tělesné kultury.

Kromě Terezy Janošíkové olomouckou univerzitu na mistrovství reprezentují také Pavla Horová a Vojtěch Matuš z FTK, Anna Kopecká z pedagogické fakulty a Radim Fajkus a Marek Schuster z přírodovědecké fakulty. Z českých vysokých škol jsou dále zastoupeny Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Hradec Králové, České vysoké učení technické, Mendelova univerzita a Vysoké učení technické v Brně. Celkem je přihlášeno 142 závodníků z 51 univerzit z devatenácti evropských zemí.

Šampionát oficiálně odstartuje zahajovací ceremoniál dnes od 20 hodin na Korunní pevnůstce. Do soboty, kdy jsou na programu závěrečné sprintové štafety v centru Olomouce, závodníci absolvují trasy na v okolí Bouzova a Mohelnice nebo na Velkém Kosíři. Ještě před zahájením se běžel prolog v centru Prostějova. Program mistrovství a další informace jsou k dispozici zde

Historicky první mistrovství Evropy v orientačním běhu pořádá Středomoravské sdružení orientačních sportů pod patronací European University Sport Association a České asociace univerzitního sportu. Pořadatelé chtějí navázat na úspěšné akademické mistrovství světa, které se v Olomouci a okolí konalo před pěti lety. I tehdy byla Univerzita Palackého partnerem závodů, pořadatelé a účastníci měli zázemí v kampusu na Neředíně.