Olomouc hostí kongres českých a slovenských pneumologů

Ilustrační foto: unsplash.com, Robina Weermeijer
Čtvrtek 24. říjen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

O novinkách v léčbě rakoviny plic, o vlivu stresu na dýchání nebo o plicní rehabilitaci se bude mluvit na XXI. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti (SPFS), který se ode dneška koná v Olomouci.

„Tradice společných setkání zavazuje a je impulzem k dalším inovativním myšlenkám, organizačním aktivitám, novým diagnostickým a léčebným postupům, které zde budou prezentovány především tak, aby se uplatnily v praxi – ve prospěch nemocných. V tomto smyslu by měl olomoucký kongres ukázat současnost i perspektivy pneumologie a v přátelském prostředí potvrdit neobyčejnou vzájemnost obou zemí,“ uvedl Vítězslav Kolek, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Olomouc a místopředseda ČPFS.

Olomoucký pneumolog na kongresu mimo jiné představí průběžné výsledky projektu LUCAS, který má poskytnout komplexní data o cestě pacienta s rakovinou plic zdravotním systémem. „V databázi už máme data od 1450 nemocných ze sedmi největších specializovaných center. Zjišťujeme, jak u nich zabírá léčba či jak dlouho trvala diagnostika nádoru. Zajímají nás i typy nádorů a jejich struktura. LUCAS nám umožní odhalit případné trhliny v systému,“ přiblížil Vítězslav Kolek.

Jednotlivé sekce kongresu se vedle pneumoonkologie zaměří také na hrudní chirurgii, léčbu tuberkulózy či diagnostiku chronické obstrukční plicní nemoci, hovořit se bude mimo jiné i o dopadech globálních klimatických změn na šíření nemocí z pohledu pneumologie. Své příspěvky plénu přednese celá řada olomouckých lékařů a odborníků, nejen ze zmíněné Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy, ale také například z Onkologické kliniky a dalších pracovišť lékařské fakulty a fakultní nemocnice.

Vystoupí i fyzioterapeutky z fakulty tělesné kultury, které se zabývají plicní rehabilitací. Mimo jiné promluví Tamara Michalčíková o využití počítačů, mobilních telefonů a dalších zařízení při cvičení. „Telerehabilitace je vhodným prostředkem, který může zajistit vyšší využívanost programů plicní rehabilitace a pomoci přenést odpovědnost za vlastní zdravotní stav a jeho změny na pacienty. Za účelem motivace k pohybu a cvičení je využitelná pro širokou populaci pacientů od dětského věku až po seniory,“ napsala v abstraktu svého příspěvku.

Pneumologický kongres v olomouckém hotelu Clarion potrvá do soboty 26. října. Program události zahrnuje také sesterskou sekci, nejrůznější tematická sympozia a praktické workshopy. Více ZDE