Olomouc i univerzitu zachvátí streetartová mánie

Krále na zdi v Denisově ulici letos doplní vědkyně Marie Curie-Sklodowská, která tak bude zvát na AFO.
Foto: Archiv Street Art Festival
pátek 7. září 2018, 14:14 – Text: (red)

Centrum města od pondělí doslova ožije barvami, začíná totiž již 11. ročník Street Art Festivalu, jehož je Univerzita Palackého hlavním partnerem. V minulých letech v rámci akce vznikl třeba Selfie King v Denisově ulici nebo Batman v areálu fakultní nemocnice. Letošnímu programu bude vévodit ikona českého pop artu Pasta Oner nebo indonéský umělec Wild Drawing. Právě ten vytvoří velkoformátový obraz (mural) na budovu Passingerova mlýna u třídy Svobody. Velkoformátové graffiti se ale objeví i v areálu univerzity.

Festival startuje v pondělí v Kině Metropol přednáškou Pasty Onera, průkopníka českého graffiti. Na něj naváže za účasti zástupců univerzity česká premiéra dokumentu The Banksy Job, o nejslavnějším street artovém umělci současnosti. „Fanoušky street artu na univerzitě jistě potěší český umělec Chemis, který začne v úterý zvelebovat stěny nevzhledné kotelny poblíž koleje Bedřicha Václavka. Ve středu pak proběhne v rámci festivalu křest komiksového sešitu 1918 a 1968 autorů Martina Šinkovkého a Ticha762, který vytiskla univerzita ke stému výročí republiky,“ dodává Ondřej Martínek, koordinátor akce za univerzitu. Po setmění ožije nádvoří areálu Zbrojnice UP animací, kterou připraví umělci Pauser a Ticho762 živě před diváky, kteří tak uvidí zrod animovaného příběhu projektovaného na budovu knihovny.

Hlavní podívaná týdenního programu se chystá u Passingerova mlýna v Laffayetově ulici. Mural začne malovat Wild Drawing už v neděli 9. září. Ve čtvrtek bude naproti mlýna pro diváky připraveno zázemí s občerstvením, workshopy a dílnou pro děti. Doprovodný program zajišťuje univerzitní iniciativa Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor. Festival zakončí výstava obrazů dvojice umělců Pausera a Ondřeje Konupčíka v hostelu Long Short Story za doprovodu dj a občerstvení z grilu.

Další velkoformátové dílo vznikne díky Academia Filmu Olomouc na zdi v Denisově ulici, kde bude Dalibor Vybíral, mimo jiné tvůrce majálesového Masaryka v Bezručových sadech, malovat na zeď vedle nynějšího krále se selfie tyčí postavu Marie Curie-Sklodowské.

Více o festivalu zjistíte webových stránkách festivalu ZDE a na jeho facebooku ZDE.