Olomouc omládla už před začátkem akademického roku. Zaplavily ji tisícovky mladých křesťanů

Univerzitní město opět ožilo.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Čtvrtek 17. srpen 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Vlaky plné mladých lidí s batohy a karimatkami, zaplněné nádraží a ulice města. Takové byly úvodní okamžiky Celostátního setkání mládeže, na které se do Olomouce sjelo několik tisíc účastníků ze všech koutů republiky. Do přípravy a organizace programu se zapojili i studenti a pedagogové Univerzity Palackého, která zároveň poskytla své ubytovací a přednáškové prostory.

Mladí lidé si až do neděle budou moci vybrat z nabídky pestrého programu, ve kterém nebudou chybět přednášky, setkání v diskusních skupinách, workshopy, tvůrčí dílny, mše či otevřené olomoucké kláštery. V sobotu bude na Horním náměstí připravena akce Expo povolání s prezentací řeholí a prorodinných organizací, při které se představí i i cyrilometodějská teologická fakulta s nabídkou svých studijních oborů a s pozvánkou na oslavy 300 let od počátku stavby její hlavní budovy v Univerzitní ulici. Pamatováno je i na sport, hudbu, výstavy nebo dobrovolnické aktivity. „Těším se hlavně na setkání a společenství, které tady vytvoříme. A také na některé přednášky, koncerty a pouť na Svatý Kopeček,“ prozradil Jakub Kolomazník, který do Olomouce přijel z Hluku.

Většina účastníků využila zázemí kolejí a menz. Venkovní areál na Envelopě se na čas proměnil ve venkovní jídelnu pod širým nebem, pro přednáškový program se uvolnily i kolejní studovny a tělocvičny stejně jako některé učebny a sály na vybraných fakultách. „Mám velkou radost, že se tady cítím univerzitou přijatý. Cítím se zde moc dobře a chtěl bych poděkovat za ubytování a prostory, které můžeme využívat, i za servis, který poskytuje menza. V Olomouci jsem prožil tři roky na studiích a mám ji rád,“ uvedl brněnský římskokatolický kněz Jiří Jeniš, který jako jeden z členů pořadatelského týmu účastníky vítal na olomouckém nádraží.

Někteří z mladých křesťanů už mají za sebou zkušenosti z řady podobných akcí a mohou srovnávat. „Ubytování je moc pěkné, jsme rádi, že nám to vyšlo a můžeme spát v posteli,“ pochvalovala si účastnice loňských Světových dnů mládeže v Krakově Tereza Zahradníčková z Vyškova. „Většinou jsme zvyklí na zem a karimatky, takže je to pohodlí a příjemná změna,“ dodala.

Letošní setkání má motto „Nebojte se!“, které v každodenních obměnách provází přednáškový a diskuzní program. Jako hosté v něm vystoupí například pražský i olomoucký arcibiskup Dominik Duka a Jan Graubner, jezuita a někdejší studentský olomoucký kněz Miroslav Herold, historik Jaroslav Šebek nebo režisér Jiří Strach. Přednášky k jednotlivým rámcovým tématům si připravili také někteří z akademiků teologické fakulty.

Setkání pořádá Sekce pro mládež České biskupské konference ve spolupráci s Asociací křesťanských spolků mládeže a diecézními centry mládeže v ČR. V Olomouci nad ním převzali záštitu primátor Antonín Staněk, olomoucký arcibiskup a Velký kancléř CMTF UP Jan Graubner a rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. „Univerzita Palackého je poctěna možností být partnerem 6. celostátního setkání mládeže v Olomouci. Jako vzdělávací a výzkumná instituce s 23 000 studenty se každý den přesvědčujeme o zjevné skutečnosti, že systematická práce s mladými lidmi je investicí do budoucnosti České republiky. Naším cílem je pozitivně motivovat mladé lidi nejenom v profesní oblasti, ale také směrem k uvědomělému občanství a k aktivnímu přístupu k otázkám veřejného zájmu,“ uvedl Jaroslav Miller v pozdravu k letošním účastníkům.