Olomoucká univerzita si připomíná své výročí i za oceánem

Deset velkoformátových panelů připomene nejvýznamnější momenty v historii školy od jejího založení jezuity až po současnost.
Grafika: Žurnál UP
Úterý 5. září 2023, 10:50 – Text: Egon Havrlant

Výročí olomoucké univerzity si během podzimu připomenou také krajané žijící v USA. Už v polovině září proběhne ve státě Iowa v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně v Cedar Rapids (NCSML) vernisáž výstavy ke 450. výročí založení druhé nejstarší univerzity v České republice. Připraveno je deset velkoformátových panelů, které shrnují nejvýznamnější momenty v historii školy od jejího založení jezuity až po současnost. Výstavu slavnostně zahájí Cecilie Rokusek, prezidentka muzea, vedení Univerzity Palackého bude při slavnostní akci zastupovat Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci.

„Speciální výstavu ke 450 letům olomoucké univerzity připravil Úsek pro mezinárodní spolupráci společně s Vydavatelstvím UP a jejím autorem je Pavel Kreisinger z katedry historie Filozofické fakulty UP. Myslím, že si takto významné výročí zaslouží svou prezentaci i za oceánem, kde máme skvělé vazby s lidmi zastupujícími National Czech and Slovak Museum and Library. Mezi našimi strategickými partnery je i několik amerických univerzit a v USA žijí také naši absolventi, ti všichni jsou samozřejmě na slavnostní zahájení výstavy zváni,“ uvedl Jiří Stavovčík, prorektor UP.

Vernisáž výstavy proběhne v prostorách National Czech and Slovak Museum and Library v Cedar Rapids ve čtvrtek 14. září od 16 hodin. Po slavnostním přestřižení pásky budou následovat proslovy Cecilie Rokusek, prezidentky NCSML, Dalibora Mikuláše, viceprezidenta NCSML, Stefanie Kohn, kurátorky NCSML, zástupců Univerzity Palackého a dalších hostů. NCSML je muzeum a knihovna zaměřující se na českou a slovenskou historii a kulturu, na české a slovenské emigranty v USA i jejich potomky.