Olomoucké právnické dny přilákaly rekordní počet odborníků

Konferenci v aule právnické fakulty zahájilo plenární zasedání.
Fotogalerie: Gabriela Knýblová
Pátek 19. květen 2017, 9:05 – Text: Eva Hrudníková

Rekordních 330 odborníků si nenechalo ujít mezinárodní vědeckou konferenci Olomoucké právnické dny. Dvoudenní akce, která patří svým zaměřením k nejvýznamnějším a největším v Česku, začala včera na právnické fakultě. Mezi účastníky jsou i přední odborníci z Polska, Maďarska, Slovenska či Rakouska.

Děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková spojila zahájení konference s poděkováním své předchůdkyni ve funkci děkanky Milaně Hrušákové. Jako výraz ocenění její dlouholeté práce pro olomouckou fakultu jí předala stříbrnou medaili Za zásluhy o rozvoj UP. „Vážená paní profesorko, milá Milano, za sebe, své kolegy a kolegyně, ti chci poděkovat za vše, co jsi pro naši fakultu udělala. Současně ti gratuluji k životnímu jubileu, které jsi letos oslavila,“ řekla Zdenka Papoušková zaplněné aule a své předchůdkyni předala medaili a diplom.

Milana Hrušáková je spojená s Právnickou fakultou UP od roku 1999, kdy zde začala učit. Od roku 2008 pak fakultu osm let vedla. „O ocenění jsem vůbec nevěděla. Bylo to pro mě milé překvapení. Medaile si nesmírně vážím a děkuji za ni,“ uvedla Milana Hrušáková, která v Olomouci stále učí a je plnohodnotnou členkou katedry soukromého práva a civilního procesu. Odborně se věnuje především rodinnému právu. V roce 2009 byla vyhlášena v tomto oboru Právníkem roku.

Etika v právu

Slavnostní akt plynule přešel v plenární zasedání konference. Trojice hostů – Lenka Bradáčová, pražská vrchní státní zástupkyně, Robert Fremr, soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu, a místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala – přednesla své příspěvky na téma etiky v právu. „Je pro mě ctí, že zde mohu být s vámi. Přednášet pro experty a akademiky není zrovna snadné,“ přiznala Lenka Bradáčová. A poté publikum seznámila se svými úvahami nad důvěryhodností jako významnou hodnotou profesní etiky.

Právě setkání akademiků a odborníků z praxe je jedním z hlavních cílů sympozia. „Konference dává prostor pro setkávání právníků různých profesí. Přestože se profiluje jako odborná a vědecká, každoročně přiláká svým obsahem rovněž velké množství expertů z praxe, kteří zde prezentují problematické oblasti, se kterými se při práci setkávají, a diskutují jejich možná řešení. Konferenci navštěvuje také řada absolventů naší fakulty, kteří se k nám velmi rádi vracejí,“ uvedla Blanka Vítová, proděkanka pro vědu a výzkum. Mezi účastníky letošního ročníku nechybějí soudci, státní zástupci, advokáti, zástupci ministerstev, finančních úřadů, obecních samospráv nebo i firemní právníci.

Dnes konference pokračuje jednáními v 11 odborných sekcích, v nichž se diskutuje o aktuálních otázkách jednotlivých odvětví práva. Například sekce trestního práva řeší otázky migrace a terorismu, sekce správního práva problematiku správního trestání.

Do Olomouce včera dorazila i Lucie Zavadilová, doktorandka z Právnické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně. „Přijela jsem odprezentovat svůj příspěvek a současně pro zkušenosti. Akci beru jako jedinečnou příležitost setkat se s kolegy a odborníky,“ naznačila Lucie Zavadilová.

Konferenci organizuje právnická fakulta v polovině května každoročně, letos již pojedenácté. A představuje pro ni nejvýznamnější událost vědeckého života. Součástí letošního ročníku byl i slavnostní společenský večer.