Olomoucké právnické dny připomněly 20. výročí vstupu ČR do Unie

Letošní ročník konference byl v pořadí sedmnáctý. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 27. květen 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Přes dvě stě účastníků, jedenáct odborných sekcí, bezmála sto třicet odborných příspěvků a křty dvou publikací. Takové parametry měla mezinárodní konference Olomoucké právnické dny. Její 17. ročník pořádala právnická fakulta ve dnech 23. a 24. května pod záštitou Úřadu vlády České republiky. Sympozium bylo zařazeno do kalendáře akcí Tvoříme Evropu již 20 let.

„Těší mě, že si naše konference udržuje vysoký standard a mezinárodní rozměr. Jsem rád, že do pléna přijaly pozvání významné osobnosti zabývající se různorodými aspekty evropské integrace a děkuji Martinu Dvořákovi, ministru pro evropské záležitosti, za záštitu. Přeji nám všem, aby konference byla přínosná z pohledu odborného a i neformálního. Užijte si Olomouc,“ řekl na úvod setkání Václav Stehlík, děkan fakulty.

Konferenci poté podpořil formou videozdravice Per Fiala, předseda vlády. „Letošní ročník má zvláštní význam, řadí se se mezi akce, kterými si připomínáme významné výročí – 20 let vstupu do Evropské unie. Pro řadu z vás integrace představuje podnětný předmět výzkumu. Z programu sympozia je jasné, že se evropským otázkám stejně jako dalším vysoce aktuálním právním tématům budete věnovat do hloubky a s důrazem na jejich praktický rozměr, a to je důležité a užitečné. Děkuji vám za to a přeji inspirativní a úspěšné setkání.“

V plenární sekci, která měla podtitul Dvacet let České republiky v Evropské unii, vystoupili čtyři řečníci. Ekonomka Pavlína Žáková, první náměstkyně ministra pro evropské záležitosti, ve svém příspěvku vyzdvihla dopady členství na českou ekonomiku a společnost. Václav Šmejkal, odborník na právo EU z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, hovořil o cestě, jakou urazila Unie za dvacet let – od Evropy volných trhů až k Evropě strategických záměrů. Michal Bobek, soudce Nejvyššího správního soudu ČR, se ve svém příspěvku zamýšlel nad tím, jak státy střední a východní Evropy ovlivňovaly unijní právo. A na „předvstupní období“ v 90. letech zavzpomínal Pavel Telička, první český eurokomisař a hlavní vyjednávač členství ČR v EU.

Pocta Vladimíru Sládečkovi

Druhá část konference tradičně patřila jednáním v odborných sekcích, těch bylo tentokrát celkem jedenáct. Nejvíce odborných příspěvků se sešlo v sekcích – Etické kodexy ve veřejné správě: právní, politologické a filozofické souvislosti; Digitální technologie a právo: Od kryptoaktiv po AI; 20 let vstupu do EU – nové výzvy nebo Právo duševního vlastnictví. Sekce Building a Social Europe: Navigating Contemporary Dynamics in EU Social and Labour Law se celá uskutečnila v angličtině.

V rámci konference se křtily dvě publikace. Katedra správního práva a finančního práva připravila pro svého kolegu a emeritního ústavního soudce Vladimíra Sládečka dárek k životnímu jubileu. Do knihy Pocta Vladimíru Sládečkovi přispělo na 50 autorů, významných osobností české i slovenské právní teorie i aplikační praxe. „Děkuji vám, pane profesore, za dlouholetou práci pro naši fakultu. Děkuji nejen za všechny studenty, které jste učil, ale i za kolegy, pro které jste vzorem. Přeji vám pevné zdraví a také, aby se vám práce nadále dařila,“ přidal se ke gratulantům děkan Václav Stehlík.

Představena byla také kolektivní monografie Legal Issues of Digitalisation, Robotisation and Cyber Security in the Light of EU Law. Ta vznikla v rámci projektu Jean Monnet Network pod vedením Naděždy Šiškové z katedry mezinárodního a evropského práva.

17. ročník sympozia si nenechali ujít akademici, zástupci aplikační praxe, ať už soudů, advokacie či dalších právnických profesí. Pozvání přijali odborníci například z ministerstva kultury, ministerstva průmyslu a obchodu, Úřadu vlády, Armády ČR nebo z Kanceláře veřejného ochránce práv. Mezi zahraničním hosty převažovali Slováci, Poláci a Ukrajinci.

Konferenci Olomoucké právnické dny pořádá PF UP pravidelně, jednou ročně vždy na jaře, již od roku 2006, původně pod názvem Monseho právnické dny. V roce 2020 se konference kvůli covidu-19 uskutečnila ve velmi okleštěné podobě, o rok později ji pandemie zrušila úplně.

Program konference a další podrobnosti jsou dostupné na webu fakulty.