Olomoucký ARPOK partnerem British Council pro rozvoj kritického myšlení

Ilustrační foto: ARPOK
Pátek 25. leden 2019, 12:47

Obecně prospěšná společnost ARPOK, jejímž zakladatelem je Univerzita Palackého v Olomouci, je organizací, která se dlouhodobě věnuje vzdělávání a výuce o aktuálních globálních tématech dnešního světa. Vedle úzké spolupráce s katedrou rozvojových a environmentálních studií, výukových programů ve školách všech stupňů zejména v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, se stala na konci loňského roku partnerem organizace British Council v oblasti výuky kritického myšlení v rámci Projektu Lidé lidem.

„Kritické myšlení je pro žáky, a nejen pro ně důležité, protože jim pomáhá lépe fungovat v dnešním rychle se měnícím světě.  Umožňuje jim přemýšlet a diskutovat o komplexních tématech a vytvářet si tak vlastní názory. Dává jim schopnost určit si, co je důležité a klíčové, čímž se stávají odolnější vůči vnějším vlivům, jako jsou reklamy, obchodní praktiky a podobně,“ vyzdvihuje Lenka Pánková – ředitelka ARPOKu význam kritického myšlení. Úkolem ARPOKu v rámci projektu bude pracovat s pedagogy tak, aby byli schopni žáky vést ke kritickému myšlení. Pro děti je důležité, aby se uměly ptát a uměly hledat na své otázky odpovědi.

ARPOK, jehož zaměstnanci jsou absolventy UPOL, se věnuje prostřednictvím globálního rozvojového vzdělávání kritickému myšlení dlouhodobě. Již od svého založení v roce 2004 pomáhají v organizaci i studenti UP, ať už na lektorských pozicích výukových programů nebo jako stážistky a stážisté.

Tomáš Jelínek

Zpět