Olomoucký festival Země na talíři nabídne filmy i názory odborníků

Ilustrační foto: Radoslava Kvasničková
pondělí 26. listopad 2018, 8:00 – Text: Martina Šaradínová, Radka Kvasničková

Poslední listopadový týden bude v Olomouci patřit už potřetí festivalu dokumentárních filmů Země na talíři. V Pevnosti poznání se bude od 27. do 28. listopadu mluvit o některých palčivých problémech souvisejících s produkcí potravin, návštěvníci se mohou těšit na zajímavé filmy, besedy, workshopy a velký společný kvíz o ceny.

Festival v Olomouci pořádají nezávislé analytické centrum Glopolis, Ústav experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a studentská iniciativa Udržitelný Palacký. Letošním mottem je „Chceme si svou budoucnost vyžrat, nebo na ni raději vyzrát?“. Cílem je upozornit na skutečnost, že vzhledem k nárůstu světové populace, ubývání přírodních zdrojů i změnám klimatu by společnost měla přemýšlet o tom, jak do budoucna zajistit dostatek kvalitních potravin pro všechny.

„Je důležité mluvit o problémech a společně hledat jejich řešení. Pokud chceme zajistit v budoucnu pro všechny dostatek potravin, musí výnosy zemědělských plodin stoupat nejméně dvojnásobně. Je tedy nezbytné vyšlechtit kvalitní odrůdy, které kromě vyšších výnosů zvládnou i klimatické změny a budou obsahovat potřebné živiny,“ uvedl Jaroslav Doležel z ÚEB AV ČR, který je současně koordinátorem programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a vědeckým ředitelem Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Přehlídka nabídne celkem tři dokumentární snímky. Jejich tvůrci se zamýšlejí nad tím, jak může intenzivní zemědělství ovlivnit krajinu, nechají diváky nahlédnout do světa mlékárenského průmyslu a ukáží, jak velké škody mohou napáchat plasty. Po projekcích budou následovat debaty s odborníky. Pozvání přijali Stanislav Hejduk a Daniel Falta z brněnské Mendelovy univerzity, majitelé olomouckého veganského baru Local Lokal Jakub Veszelka a Simona Kojnarová, redaktor portálu zajimej.se Štěpán Vaškevič a zakladatelka blogu Czech Zero Waste Helena Škrdlíková.

Kromě filmů nabídne festival i další program. Pro zájemce jsou připraveny dva praktické workshopy. Na prvním z nich se naučí vyrábět zdravá rostlinná mléka a sýry. Druhý workshop bude zaměřený na výrobu přírodních relaxačních produktů. Festival vyvrcholí ve středu velkým společným kvízem, který prověří znalosti soutěžících. Účastníky čeká veganské občerstvení a vítěze zajímavé ceny. Program festivalu najdete zde.