Ondrej Hamuľák je členem profesorského sboru prestižní talinské univerzity

Ondrej Hamuľák pracuje na katedře mezinárodního a evropského práva PF UP. Foto: Gabriela Knýblová
Pátek 1. březen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Významnou akademickou pozici „spolupracující profesor“ získal na prestižní Tallinn University of Technology Ondrej Hamuľák z právnické fakulty. Člen katedry mezinárodního a evropského práva ji bude na základě rozhodnutí talinského rektora zastávat tři roky. Ondrej Hamuľák se tak stal plnohodnotným členem profesorského sboru Tallinn Law School.

Olomoucká právnická fakulta přitom nadále zůstává jeho hlavním pracovištěm. „Pozice spolupracujícího profesora neznamená, že přecházím na talinský břeh. Naopak má být mostem, který spojí estonskou a českou stranu řeky,“ vysvětlil Ondrej Hamuľák.

Hlavní pracovní náplní Ondreje Hamuľáka jako Adjunct Professor in EU Strategic Legal Affairs je intenzivní výzkum strategických otázek evropského práva – mimo jiné ústavních výzev evropského práva po brexitu, unijních nástrojů prosazování právního státu a základních práv, demokratizace unijního vládnutí, právních aspektů globálních digitálních výzev pro EU a podobně. „Zároveň je mým úkolem propojovat středoevropský a pobaltský výzkum v oblasti práva na úrovni společných akcí, projektů a publikací,“ naznačil Ondrej Hamuľák. Může se nově také vyjadřovat k interním rozhodnutím i strategickým plánům Tallinn Law School v oblasti rozvoje a výzkumu. Získal též například právo školit tamní doktorské studenty a vést výzkumné týmy.

Získání této pozice na špičkové evropské univerzitě je nejen oceněním kvalit a pracovního přístupu Ondreje Hamuľáka, ale také důležitým signálem směrem k jeho domovské fakultě. „Blahopřeji Ondreji Hamuľákovi k této pozici. Jeho úspěch je zároveň mezinárodním uznáním i pro celou fakultu. Je to další indikátor toho, jak rostoucí kvalitu naší fakulty, kterou tvoří studenti a učitelé, vnímá zahraničí,“ zhodnotil Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP.

Ondrej Hamuľák spolupracuje s Tallinn Law School již od roku 2009, kdy tam vyjel poprvé na přednáškový pobyt v rámci Erasmus mobility. „Zřejmě na základě hodnocení tohoto pobytu mě oslovili talinští kolegové s nabídkou učit u nich. Několik let jsem pak do Talinu jezdíval jako hostující přednášející v rámci předmětů EU Law, Human Rights Law, EU Justice and Home Affairs Law. Výsledkem bylo mé jmenování do oficiální pozice hostujícího profesora na roky 2016 až 2018 a rozvoj další spolupráce. Jako hostující profesor jsem byl intenzivněji zapojen hlavně do tamních výzkumných aktivit. Za všechny zmíním výzkum otázek spojených s brexitem nebo výzkum lidsko-právních mechanizmů v rámci EU,“ vzpomněl Ondrej Hamuľák.

A dodal, že jmenování do nové pozice si velmi váží a má pro něj trojí význam. „Je pro mě satisfakcí, výzvou i inspirací. Satisfakcí za občasné zpochybňování významu internacionalizace v oblasti právního vzdělávání a výzkumu. Výzvou, protože Estonsko, talinská univerzita – jsou synonyma progresu, inovací, otevřenosti a digitalizace. Je to jeden velký start-up. Pro akademika přicházející z klasické univerzity s renesančními základy je to úplně jiný a poutavý svět, který se snažím pochopit, obsáhnout a využít ve svých dalších činnostech. A konečně je to velká inspirace. Inspirace tematická, inspirace efektivitou práce a schopností flexibilně reagovat na rychle se měnící svět a hlavně inspirace lidská. V Talinu jsem potkal skvělé kolegy. Prostředí je tam velmi mezinárodní a tím pádem nabízí bohatou pluralitu přístupů a názorů.“