Online workshopy poradí, jak na plagiátorství

Ilustrační foto: Pixabay.com
Pondělí 12. duben 2021, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Hned tří online workshopů zaměřených na akademickou etiku se mohou zúčastnit zájemci v následujících týdnech. Debatovat se bude o tom, jak rozeznat plagiátorství, jak pracovat s výstupy antiplagiátorských systémů a debata bude i o contract cheatingu čili pracech na zakázku. Workshopy se konají v rámci Centrálního rozvojového projektu (CRP) „Posilování akademické integrity studujících vysokých škol se zaměřením na rizika a příležitosti distančních metod vzdělávání a hodnocení“, jehož řešitelem je i Univerzita Palackého.

První se koná už 14. dubna a bude hledat mimo jiné odpovědi na otázky: Jak poznat, co je a co není plagiátorství? Jak posoudit jeho závažnost? „Dále se budeme zabývat důvody, které vedou studenty k plagiátorství, a možnostmi prevence. V rámci workshopu budou prezentovány výsledky výzkumu z 39 evropských zemí o tom, jak studenti a učitelé plagiátorství vnímají. Na závěr se zmíníme o technické možnosti systémů pro podporu odhalování plagiátorství,“ avizují obsah setkání organizátoři Tomáš Foltýnek a Dita Henek Dlabolová, garanti pracovní skupiny CRP věnující se akademické etice z Mendelovy univerzity. Registrovat se můžete zde.

Další workshop 27. dubna na úvodní setkání naváže. Organizátoři se podělí s účastníky o zkušenosti s interpretací antiplagiátorských systémů. „Úkolem učitelů je rozlišit falešně pozitivní výsledky způsobené náhodnými shodami od chytře maskovaného plagiátorství, identifikovat překladový nebo parafrázovaný plagiát a odhalit další zvláštnosti, které mohou naznačovat, že některé části předkládaného dokumentu byly převzaty odjinud. Tento náročný proces si vyzkoušíme na několika modelových protokolech. Dále se workshop zaměří na institucionální procesy týkající se plagiátorství a účastníci se seznámí s výsledky rozsáhlého testování patnácti různých antiplagiátorských systémů,“ říká dvojice odborníků. Registrovat se můžete zde.

Poslední webinář se uskuteční 14. května k problematice porušování akademické etiky zvané contract cheating. „Práce psané na zakázku jsou vážným problémem, který se objevuje napříč všemi univerzitami po celém světě. Pobavíme se o tom, jak vážná současná situace je, jak ji řešit nebo dokonce jak podvodům předcházet. Kromě toho budou představeny výsledky tuzemských i zahraničních výzkumů v této oblasti,“ zve Veronika Králíková, která workshop povede. Registrovat se můžete zde.

Na téma akademické etiky se nově zaměřuje i magazín vysokých škol Universitas, s nímž Univerzita Palackého dlouhodobě spolupracuje.

Zpět