Osm studentů podpořených Nadačním fondem UP prezentovalo svůj výzkum

Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 12. prosinec 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Nadační fond Univerzity Palackého připravil adventní setkání letošních stipendistů s vedením univerzity a dárci. Osm studentů, podpořených celkovou částkou téměř 758 tisíc korun, prezentovalo svůj výzkum ve velké zasedací místnosti Rektorátu UP.

Tradiční akce, která je v předvánočním čase příležitostí k ohlédnutí za uplynulým rokem, seznamuje s aktivitami fondu. Je zároveň místem, kde podpoření studenti prezentují své projekty zástupcům univerzity i jejím příznivcům.

Mladým vědeckým a uměleckým nadějím nabízí Nadační fond UP pomocnou ruku už od roku 2015. V roce 2022 podpořil osm studentů, a to celkovou částkou 757 710 korun.

Marie Pražáková z přírodovědecké fakulty získala podporu ve výši 136 815 korun pro výzkum kontrastních látek pro magnetickou rezonanci. Tamaru Zlámalovou z fakulty tělesné kultury podpořil fond univerzity částkou 61 828 korun, finance obdržela pro vědeckou činnost na téma Telecoaching pacientů s chronickým plicním onemocněním. Veronika Žďárská z lékařské fakulty získala podporu Nadačního fondu UP na výzkum antibiotik, a to v částce 94 176 korun. Markéta Fuksová z přírodovědecké fakulty obdržela 94 800 korun na výzkum rostlinných hormonů, Petr Mocek získal dotaci Nadačního fondu UP ve výši 56 800 korun na výzkum zdrojů smyslu života u izraelských sportovců. Ludmila Včelařová obdržela 102 tisíc korun na výzkum auxinů – rostlinných hormonů. Michaele Žiškové, doktorandce pedagogické fakulty, umožnil Nadační fond UP zjišťovat úroveň čtenářské gramotnosti žáků primární školy v mezinárodním kontextu. Pro uvedenou vědeckou činnost získala finanční podporu ve výši 72 091 korun a z Finska, kde nyní pobývá na stáži, vzkázala do velké zasedací místnosti Rektorátu UP:

„Projekt i výzkum na téma Zjišťování úrovně čtenářské gramotnosti žáků primární školy v mezinárodním kontextu je součástí mé disertační práce. Dlouhodobou praxi nyní vykonávám ve finských základních školách. Spojuji ji s terénním výzkumem, tedy vyjíždím i do dalších finských měst a navštěvuji další školy. Kontaktuji pedagogy a zaznamenala jsem již řadu metod, jak uvedené téma zkoumat. Zvažuji, jak by se tyto metody daly aplikovat v českém školním systému. Jsou totiž velmi jednoduché a zároveň účinné. Výzkum, jehož další část uskutečním v Irsku, je pro mě velmi inspirující. Moc děkuji za podporu Nadačnímu fondu Univerzity Palackého. Umožnil mi vyjet do zahraničí a pomohl mi zjistit, jak školský systém funguje jinde. Jsou to zkušenosti k nezaplacení,“ řekla v předtočeném videu doktorandka oboru Pedagogika.

Osobně se adventního setkání nemohl zúčastnit také Adam Matěj z přírodovědecké fakulty, který obdržel finanční podporu ve výši 139 200 korun na výzkum nanomateriálů.

„Můj tříměsíční pobyt na Texas Tech University se nyní blíží ke konci a hodnotím jej jako velmi úspěšný. Naučil jsem se základy nových metod, dokončujeme společný projekt a domluvili několik dalších projektů. Nadačnímu fondu UP bych rád poděkoval za organizaci i za podporu, děkuji všem dárcům, bez kterých by nebyla podpora možná,“ uvedl obdobně jako Michaela Žišková v předtočeném videu doktorand z katedry fyzikální chemie.

Nadační fond UP podporuje excelentní mezinárodní vědecko-výzkumné a umělecké aktivity studentů Univerzity Palackého. V prostředí tuzemského vysokého školství je výjimečný, studentům nabízí nejen finanční příspěvek, který mohou využít nejen na nákup různého technického vybavení či letenky, ale stipendisty učí i rozvíjet potřebné dovednosti v oblasti popularizace a medializace vědy.

„Děkuji všem, kteří pomáhali a s Nadačním fondem Univerzity Palackého spolupracovali. Děkuji i studentům, že dělají to, co dělají. Přeji jim úspěch a jsem přesvědčen, že to bude úspěch i náš. Investici do výzkumů, které stipendisté prezentovali, vnímám jako investici, která pomůže nejen jim, ale i Univerzitě Palackého a celé naší společnosti. Děkuji velmi dárcům a přeji univerzitnímu nadačnímu fondu další kvalitní žadatele. Měřítkem mnoha věcí je čas. Jestliže naše univerzita stojí před významným výročím, přeji i jejímu nadačnímu fondu, aby svou činnost udržel co nejdéle. Přestože nežijeme v lehké době, udělám pro to maximum,“ uvedl jeho ředitel Jiří Rudolf. Více o Nadačním fondu UP zde.