Parkinsonici opět sportovali v Aplikačním centru BALUO

Foto: Lukáš Ondrášek
Pátek 17. září 2021, 15:30

Katedra fyzioterapie FTK UP ve spolupráci s Parkinson klubem Olomouc Společnosti Parkinson, z.s., a Aplikačním centrem BALUO uspořádaly ve čtvrtek 9. září 2021 sportovní akci pro nemocné s Parkinsonovou nemocí. Mgr. Dagmar Dupalová, Ph.D., a Mgr. Martina Šlachtová, Ph.D., společně se studenty katedry fyzioterapie organizují pro pacienty s Parkinsonovou nemocí a jejich doprovod pohybové aktivity pravidelně.

Parkinsonova nemoc je druhou nejčastější neurodegenerativní chorobou. Prevalence v ČR se odhaduje na 160/100 000 obyvatel. Pravidelná pohybová aktivita má příznivý vliv na zpomalování progrese nemoci a udržení nezávislosti pacientů v aktivitách denního života. Udržení pohybové aktivity nemocných je z hlediska kvality jejich života klíčové. Velmi vhodným doplňkem pohybové léčby je proto i pravidelná sportovní činnost, jako je bowling, stolní tenis, procházky apod.

Sportovní klání letos zahrnovalo nejen tradiční turnaj ve stolním tenise – Memoriál Zdeňka Pochylého, ale i řadu dalších pohybových aktivit. Soutěže probíhaly ve třech kategoriích: parkinsonici – muži a ženy a jejich doprovod. Zúčastnili se nejen místní členové Klubu Parkinson Olomouc, ale i nemocní z Brna a Nového Jičína.

Akce byla finančně podpořena Olomouckým krajem.

 

Mgr. Dagmar Dupalová, Ph.D., katedra fyzioterapie FTK UP

Zpět