Pedagogická fakulta na pomoc Martině Svobodové z Lužic

Foto: archiv PdF UP
Čtvrtek 1. červenec 2021, 14:55 – Text: (map)

Zaměstnanci a studenti Pedagogické fakulty UP se zapojují do pomoci lidem postiženým ničivým tornádem. Fakulta vyhlásila sbírku na pomoc Martině Svobodové z obce Lužice, které živel zničil dům.

Jižní Moravu 24. června ve večerních hodinách zasáhly mimořádně silné bouřky a na několika místech se objevilo dokonce ničivé tornádo. Snad nejsilněji udeřilo v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Týnec, Lužice, Mikulčice nebo Hodonín. Větrný vír demolovala domy, auta, zahrady i vinice, bohužel také zabíjel. Do postižené oblasti okamžitě přijížděli na pomoc jak profesionálové, tak dobrovolníci včetně studentů a zaměstnanců Univerzity Palackého. Ihned se také rozeběhly sbírky. Lidé spontánně podporují obyvatele zničených obcí, kterým živel sebral domovy.

„Také pedagogická fakulta se připojuje k těmto aktivitám a po pečlivém monitoringu vyhlásila sbírku na pomoc konkrétní rodině. Fakulta vybrala paní, která pracuje jako asistentka pedagoga. Martině Svobodové z obce Lužice tornádo zcela zničilo dům,“ uvedla proděkanka fakulty Petra Šobáňová, koordinátorka sbírky.

Podle proděkanky pedagogické fakulty nyní tato žena čeká na definitivní verdikt, zda bude zbytek jejího rodinného domu stržen. I kdyby se jej ale podařilo před demolicí uchránit, zůstanou z něj jen obvodové zdi.

„Paní Svobodová pracuje ve školství jako asistentka pedagoga a sama umí pomáhat – nejen ve svém zaměstnání, ale i v obci, kde se angažuje například při akcích pro děti. Také proto jsme se rozhodli – jako zaměstnanci a studenti Pedagogické fakulty Univerzity Palackého – podpořit právě ji. Když jsme s paní Martinou mluvili, dojala nás její odvaha a slzy nad projevenou solidaritou. Jak sama říká, není vůbec zvyklá přijímat dary a solidaritě lidí ani nemůže uvěřit. Právě teď je ale chvíle, kdy pomoc naléhavě potřebuje. Spojme se a v moři neštěstí pomozme alespoň jedné rodině. Je na nás ukázat, že v tom paní Svobodová není sama!“ řekla Petra Šobáňová.

Sbírku osobně podporuje také děkanka fakulty Libuše Ludíková, která se při jejím symbolickém zahájení obrátila ke svým spolupracovníkům a studentům s těmito slovy: „Pedagogická fakulta UP a její zaměstnanci vždy prokazovali velkou míru solidarity se spoluobčany, kteří se dostali do tíživé životní situace. Věřím, že těžké osudy lidí postižených přírodním živlem, který zpustošil část jižní Moravy, vás zasáhly tak, jako zasáhly mne, a připojíte se k této sbírce se mnou.“

Sbírku organizuje PdF UP s vědomím Martiny Svobodové a s laskavou pomocí Sylvy Kočí, která fakultě pomohla vytipovat, kde je potřeba pomoci.

„Naším cílem je podpořit jednu z nás a adresně pomoci alespoň jedné rodině. Paní Svobodová přišla o všechno, její dům nebyl pojištěn, dosud si jej opravovala svépomocí. Nyní je její domov zcela zničený a my bychom ji rádi vyjádřili lidskou podporu a pomohli jí. Prosím každého, kdo může přispět byť jen symbolickou částkou, aby pomohl. Není malého daru a z malých kapek může vzejít řeka pomoci,“ dodala Petra Šobáňová.

Sbírka probíhá s využitím platformy Donio a přispět může kdokoliv jakoukoliv, třeba sebemenší částkou. Odkaz na sbírku ZDE.