Pět měsíců u Světové lékařské asociace

Zkušenosti ze zahraniční stáže jsou k nezaplacení.
Foto: Archiv Jindřicha Honky
Sobota 26. srpen 2017, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Student právnické fakulty může sbírat praktické zkušenosti u soudu, na státním zastupitelství, v advokátní kanceláři nebo například u veřejné ochránkyně práv… Anebo zkusit tak trochu „jinou ligu“. Na ni si troufl Jindřich Honka. Pět měsíců pracoval u prestižní nadnárodní organizace. Na sekretariátu Světové lékařské asociace (The World Medical Association – WMA) nedaleko Ženevy.  

Ojedinělou stáž odstartovala zdánlivá maličkost. Vyprávění spolužačky Brigity Sílešové, která si pochvalovala praxi v mezinárodním prostředí. „Musím přiznat, že mě tehdy nadchla. Dokonce mi dala konkrétní tip na právě uvolněné místo u Světové lékařské asociace. Měl jsem štěstí. Byl jsem ve správný čas na správném místě,“ vzpomíná skromně Jindřich Honka, posluchač posledního ročníku oboru Právo. Nahrála mu i skutečnost, že Univerzita Palackého má s WMA uzavřenou dohodu o spolupráci. 

Prvotní nadšení se postupně začalo měnit v reálné administrativní přípravy. S těmi mu pomohlo zahraniční oddělení právnické fakulty. Aby se Jindřich Honka dostal na vytoužené místo, musel uspět v dvoukolovém výběrovém řízení. „Absolvoval jsem i ústní pohovor s představiteli asociace ve formě skype konference v angličtině. Pro ověření jazykových schopností se mnou mluvili i německy. Po pohovoru mě vybrali a pak už jsme jen dolaďovali detaily stáže.“ Vše šlo podle něj nečekaně rychle. Možný výjezd začal řešit v srpnu a už 1. listopadu otevíral dveře sekreta­riátu Světové lékařské asociace ve Ferney-Voltaire, francouzské vesničce ležící těsně u Ženevy.

 

Nejdřív absolvoval seznamovací kolečko po odděleních a pak přišly první pracovní úkoly. A byly velmi pestré. Pomáhal s administrativou, s databází asociace nebo archivem. Byl k ruce advokátce sekretariátu, která se věnuje hlavně mezinárodnímu humanitárnímu právu a právu v oblasti lidských práv. 

Vytvářel pro ni právní rešerše, zkusil si napsat i pár podání. „Ta byla pro mě jako studenta práv dost výživná. Podílel jsem se také částečně na aktualizaci jejich vnitřních politik a rezolucí,“ vyjmenovává Jindřich Honka a nešetří pochvalami na adresu svých kolegů. „Tamní kolektiv byl perfektní. Od začátku jsem se cítil jako platný člen týmu. Respekt byl vzájemný.“ 

Když má vybrat nejcennější pracovní zážitky, příliš neváhá. Spolu s kolegy dostal možnost účastnit se za WMA zasedání Výkonné rady Světové zdravotnické organizace v Ženevě. „Měl jsem tam dokonce dva veřejné příspěvky, jeden se věnoval roli zdravotnického sektoru ve strategickém přístupu k mezinárodnímu chemickému managementu a druhý světové drogové problematice a hazardu. Bylo to streamované do celého světa a při jednom z výstupů mě ke slovu vyzvala sama předsedkyně Světové zdravotnické organizace Margaret Chanová,“ popisuje se zaujetím. Další významnou zkušeností pro něj byla přítomnost na jednání Rady pro lidská práva OSN, kde se právě řešil konflikt v syrském Allepu.

 

Po dobu stáže bydlel ve studentském kampusu v Ženevě a jako vášnivý horal trávil svůj volný čas poznáváním švýcarských Alp. „Když je pěkně, je přímo z Ženevy vidět Mont Blanc. Úžasné.“ Vedle turistiky také stihl zajít na vyhlášený autosalon a poznat tamní československou komunitu. Díky těmto lidem se navíc potkal s Janem Károu, velvyslancem při OSN, který ho několikrát pozval na recepci. 

Když má Jindřich Honka najít na práci pro WMA cokoli negativního, něco, s čím nebyl zrovna spokojený, krátce se zamyslí. Jeho odpověď je krátká a stručná. „Nic, snad jen život v Ženevě je finančně náročnější,“ říká s úsměvem. Vzápětí přidává rady studentům, kteří by ho chtěli následovat. Stačí prý být připraven, jazykově a trochu odborně, a nebát se. „Nesmíte se nechat odradit vstupními požadavky, nároky zaměstnavatele a úvodní byrokracií. Prostě věřit si a zkusit to. Jsem velmi rád, že jsem mohl pracovat v mezinárodním prostředí, v mezinárodní organizaci. Je to zkušenost k nezaplacení,“ dodává devětadvacetiletý student.

Zpět