Pevnost poznání je zavřená. Opravují se v ní podlahy a chystají nové exponáty

V interaktivním muzeu vědy panuje čilý pracovní ruch.
Foto: Archiv Pevnosti poznání
středa 10. leden 2018, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Příznivci vědy a poznání, kteří rádi objevují okolní přírodu i daleký vesmír, mohou od poloviny ledna navštívit Pevnost poznání za nižší vstupné než obvykle. Popularizační centrum totiž prochází částečnou rekonstrukcí, kdy je nutné na některých místech vyměnit podlahy. Tým muzea proto vyšel návštěvníkům vstříc a zve je do fascinujícího světa vědy za pouhých 50 korun. 

Interaktivní muzeum vědy je celé zavřené až do 12. ledna 2018. V expozicích nyní panuje čilý pracovní ruch. Od soboty 13. do středy 31. ledna pak budou pro veřejnost zpřístupněny pouze dvě expozice – Živá voda a Světlo a tma včetně planetária. Kromě řemeslníků pracují v pevnosti také členové pevnostního týmu, kteří připravují zajímavé novinky v expozicích.   

Nové zážitky z astronomie 

Za planetáriem vzniká sekce věnovaná astronomii. Díky nové prezentaci si návštěvníci lépe představí, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planety nebo jak probíhal výzkum sluneční soustavy. Společně s animátory z řad studentů UP nahlédnou zájemci i do krátké budoucnosti a poodhalí záhadné vesmírné objevy.   

„Všechno se bude odehrávat v prostoru kolem planetária. Připravujeme jiný systém promítání, který doplníme vylepšenými animačními programy,“ prozradil koordinátor expozice Světlo a tma Roman Chvátal. Doplnil, že živé komentované prohlídky vesmíru patří u návštěvníků mezi nejoblíbenější. „Naše planetární ženy, jak lektorkám přezdívám, se postarají o vzrušující prohlídku meziplanetárního či mezihvězdného prostoru.“ V novém prostoru budou realizovány také výukové programy zaměřené na astronomii, o které je mezi mateřskými a základními školami velký zájem.   

Tvůrčí aktivity ve vědecké výtvarce 

Tři lednové víkendy (13. – 14. 1., 20. – 21. 1., 27. – 28. 1.) bude otevřena také vědecká výtvarka.    

„S dětmi i jejich rodiči nahlédneme pod pokličku nejrůznějších vědeckých oborů. Nejenže se něco zajímavého dozvědí, ale zároveň prakticky rozvinou své tvůrčí schopnosti. V naší dílně se fantazii meze nekladou. Návštěvníci si od nás odnesou nejen zážitek, ale i svůj vlastnoručně zpracovaný výrobek,“ řekla koordinátorka sekce Alice Kosová.   

Pevnost chce pokračovat v nastaveném tempu 

Pevnost poznání loni navštívilo celkem 84 tisíce platících návštěvníků. Do tohoto čísla přitom centrum nezapočítává tisíce lidí, kteří zavítali na volně přístupné akce, jako je Veletrh vědy a výzkumu, Academia Film Olomouc (AFO) nebo Noc vědců. „Odhaduji, že jsme v loňském roce poprvé atakovali hranici 100 tisíc návštěvníků,“ řekl ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek.

Z nastaveného tempa při popularizaci přírodních i humanitních oborů široké veřejnosti nehodlá jeho tým slevit ani v průběhu roku 2018. Mimořádný zájem byl nejen o expozice a planetárium, ale o celé portfolio pořádaných aktivit, mezi kterými jsou přednášky špičkových vědců, školní výukové programy, Dětská univerzita, vědecké kroužky, příměstské tábory, kurzy pro seniory i tematické akce jako například Modré dny pro děti s autismem, Den s vojenskou historií, Pevnost duchů, Láska je věda apod. „Naším největším úkolem pro tento rok je zevrubně naše aktivity představit veřejnosti, dále rozvíjet existující programy a udržet vzrůstající trend zájmu o naše aktivity. Potenciál vidím v rozvoji programů pro základní školy, větší důraz budeme klást také na komunikaci aktuálních výzkumných a vědeckých výsledků Univerzity Palackého,“ nastínil Matěj Dostálek.   

Historicky vzácná budova s dřevěnou konstrukcí, původně dělostřelecký sklad z 19. století, byla pro veřejnost otevřena v dubnu 2015. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce.