Pevnost poznání představí konopí jako superpotravinu

Pátek 19. listopad 2021, 15:34

Olomouc (19. listopadu 2021) Univerzita Palackého zve studenty i širokou veřejnost na diskusi O konopí, bez předsudků, která se koná 23. listopadu v 19 hodin v Laudonově sále. Odborníci z řad výzkumníků a expertů na konopnou problematiku budou debatovat o možnostech využití této výjimečné rostliny v zemědělství, průmyslu i zdravotnictví.

„Rozebereme konopná semena jako superpotravinu, konopné květenství a konopné produkty ve veterinární a humánní medicíně,” vysvětlil organizátor Petr Tarkowski z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého v Olomouci, který se ujme role moderátora.

V rámci diskuze se organizátoři chtějí dotknout i legislativních změn, ke kterým došlo v roce 2021 v České republice, nebo nových výzev v oblasti hodnocení kvality konopných produktů.

Aktuální situaci v zemědělství přiblíží Marie Bjelková (společnost Agritec Plant Research s.r.o. Šumperk), legislativní novinky rozeberou Petr A. Polanský (nezávislý expert, dříve inspektorát omamných a psychotropních látek MZ ČR) a Lukáš Hurt (šéfredaktor časopisu Magazín Konopí), dále pak Václav Trojan (Mezinárodní centrum klinického výzkumu FN u Sv. Anny v Brně) a Radovan Hřib, kteří se budou věnovat biomedicínskému výzkumu a klinické praxi.

„Konopí je po tisíce let všestranně využívanou plodinou. Zneužívání jediné malé skupiny substancí s psychoaktivním účinkem, kterou tato rostlina produkuje, brání už od padesátých let minulého století jejímu širšímu využití,“ dodává Tarkowski.